LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush fshihet pas vrasjes së kandidatit për President në Ekuador?

11 Gusht 2023, 07:32, Kosova & Bota CNA

Kush fshihet pas vrasjes së kandidatit për President në Ekuador?

Gjashtë personat që janë arrestuar në lidhje me vrasjen e kandidatit presidencial të Ekuadorit, Fernando Villavicencio, janë kolumbianë, sipas policisë.

Një i dyshuar i shtatë, i cili vdiq nga plagët në një shkëmbim zjarri me policinë të enjten, ishte gjithashtu kolumbian.

Kandidati për President në Ekuador,  Villavicencio u vra gjatë fushatës në kryeqytetin Quito.

Ministri i Brendshëm Juan Zapata tha se oficerët do të punojnë për të zbuluar motivin e këtij krimi dhe autorët e tij.

Gjashtë të arrestuarit janë identifikuar si Andres M, Jose N, Eddy G, Camilo R, Jules C dhe Jhon Rodriguez, tha Zapata në një konferencë për shtyp.

Ai shtoi se gjatë bastisjes së policisë që rezultoi në arrestimin e tyre, oficerët gjetën një pushkë, një automatik, katër pistoleta, tre granata, katër kuti municionesh, dy motoçikleta dhe një automjet që ishte raportuar i vjedhur në posedim të grupit.

Presidenti Guillermo Lasso tha se vrasja ishte një përpjekje për të sabotuar zgjedhjet.

Ai shtoi se votimi do të zhvillohet siç ishte planifikuar më 20 gusht, pavarësisht nga një gjendje e jashtëzakonshme kombëtare.

Ai tha se krimi i organizuar qëndron pas vrasjes dhe u ka kërkuar agjentëve federalë amerikanë që të ndihmojnë në hetimin, me agjentët e FBI-së që do të mbërrijnë së shpejti.

Villavicencio, anëtar i asamblesë kombëtare të vendit, kishte marrë kërcënime nga një bandë që e quan veten Los Choneros muajin e kaluar./ CNA

Lajmet e fundit nga