LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarret masive në Hawaii/ Shkon në 53 numri i viktimave

11 Gusht 2023, 07:23, Kosova & Bota CNA

Zjarret masive në Hawaii/ Shkon në 53 numri i viktimave

Numri i viktimave nga zjarret në Hawaii ka shkuar 53 ndërsa bëhet me dije se 1000 njerëz janë të zhdukur në ishullin Maui.

Guvernatori Josh Green  e ka quajtur këtë fatkeqësinë më të madhe natyrore në historinë e shtetit të Havait.

Ai tha se 80% e qytetit turistik Lahaina, në bregun perëndimor të ishullit, është djegur dhe rreth 1700 ndërtesa janë shkatërruar.

Turistët u detyruan të hidheshin në det dhe të qëndronin në ujë për orë të tëra, pasi flakët lëviznin me shpejtësi.

Zjarret në Maui filluan të martën dhe u përhapën me shpejtësi, të nxitura nga erërat nga uragani Dora.

Asnjë nga tre zjarret kryesore të mëdha nuk është shuar ende, megjithëse zjarri në Lahaina është 80% i kontrolluar.

Më shumë se 14,000 turistë janë evakuuar dhe 11,000 njerëz janë ende pa energji elektrike në ishull.

Presidenti Joe Biden në një deklaratë e ka quajtur fatëkeqësi të madhe natyrore dhe ka lëshuar fonde për rimëkëmbjen./ CNA

Lajmet e fundit nga