LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Britania e Madhe: Rusia rrezikon të ndajë forcat e saj

2 Shtator 2023, 16:41, Kosova & Bota CNA

Britania e Madhe: Rusia rrezikon të ndajë forcat e saj

Duke zmbrapsur njëkohësisht kundërofensivën ukrainase në jug të vendit dhe duke sulmuar vetë në lindje, forcat ruse rrezikojnë të ndajnë forcat e tyre, tha të shtunën Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të inteligjencës.

Rusia po vazhdon përparimet e saj pranë Kupiansk në Ukrainën lindore dhe dëshiron të detyrojë forcat ukrainase të ndajnë njësitë e tyre midis jugut dhe lindjes, thuhet në përditësim.

“Duke pasur parasysh se Rusia ka bërë fitime modeste pranë Kupiansk që nga fillimi i kundërofensivës ukrainase në qershor, ka shumë të ngjarë që ata të kërkojnë të përfitojnë” duke vazhduar me burimet e kësaj zone të frontit, tha ministria.

Megjithatë, kjo mund të detyrojë vetë Rusinë të ndajë trupat e saj në mënyrë që të parandalojë një përparim nga Ukraina rreth Orikhiv në jug, sipas përditësimit./ CNA

Lajmet e fundit nga