LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Borrell: BE të përgatitet për 10 anëtarë të tjerë, thirrja për ministrat e jashtëm

1 Shtator 2023, 09:52, Kosova & Bota CNA

Borrell: BE të përgatitet për 10 anëtarë të

Ministrat e jashtëm të BE-së bënë thirrje të enjten për një takim me homologët e tyre nga Ukraina dhe Ballkani Perëndimor, të gjitha vendet kandidate në bllok, deri në fund të shtatorit për të diskutuar procesin e zgjerimit.

"Unë mendoj se lufta në Ukrainë ka pasur një efekt kolateral që është përshpejtimi i procesit të zgjerimit, i cili është sigurisht një proces i bazuar në merita", tha Komisioneri i Lartë i BE-së Josep Borrell nga Toledo, Spanjë pas një takimi jozyrtar të ministrave të punëve të jashtme nga në të gjithë bllokun 27-vendesh.

Borrell tha se ky takim do t'i jepte një shtysë politike procesit, një objektiv politik, "një horizont" pasi BE-ja duhet të përgatitet për 10 anëtarë të tjerë.

Por ndërsa perspektiva e anëtarësimit të Ukrainës në bllok po bëhet gjithnjë e më realitet, lindin pyetje se si mund të bëhet kjo pa vënë në rrezik projektin e integrimit evropian.

Sidomos çështjet buxhetore dhe problemet e qeverisjes. Analistët shohin vrull për zgjerimin, por BE-ja duhet të reformojë veten së pari.

"Shtetet anëtare sapo kanë filluar të kuptojnë dhe të përballen me realitetin e asaj që nënkupton reforma, se çfarë do të ndryshojë për veten e tyre, si përfitojnë dhe si duhet të kontribuojnë në BE," tha Mathieu Droin, analist në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) në Uashington.

Ndërkohë, Hungaria ende po bllokon këstin e 8-të të paketës së ndihmës ushtarake prej 500 milionë eurosh për Ukrainën.

Budapesti argumenton se përcaktimi i OTP Bank i Hungarisë si sponsor lufte është "i papranueshëm".

Qeveria dëshiron që emri të hiqet tërësisht nga lista e zezë e Ukrainës, si një parakusht për ndihmë të mëtejshme ushtarake.

Një nga prioritetet e presidencës spanjolle të Këshillit të BE-së është të mbajë mbështetjen e koordinuar për Ukrainën dhe ta bëjë këtë duke forcuar unitetin evropian.

Për të siguruar qëndrueshmërinë e ndihmës për Ukrainën, BE-ja parashikon krijimin e një fondi ndihme për vendin deri në 5 miliardë euro në vit për periudhën 2024-2027, i cili do të integrohet në Fondin Evropian të Paqes.

Borrell tregoi se ministrat kishin diskutuar çështjen dhe shpresonte se një marrëveshje mund të përfundonte përpara fundit të vitit.

Gjithashtu u vlerësua statusi i misionit stërvitor të personelit ushtarak ukrainas nga forcat e armatosura të shteteve anëtare.

Sipas Borrell, gjithsej 25,000 ushtarë ukrainas kanë marrë tashmë trajnime, dhe qëllimi për të trajnuar 30,000 deri në fund të vitit do të arrihet më herët se sa ishte planifikuar, deri në fund të tetorit.

Për këtë arsye, Përfaqësuesi i Lartë u propozoi ministrave të rrisin objektivin në 40,000 personel ushtarak të trajnuar ukrainas në muajt e ardhshëm./CNA

Lajmet e fundit nga