LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-presidenti Trump deklarohet i pafajshëm/ Mohon akuzat në Xhorxhia

31 Gusht 2023, 18:30, Kosova & Bota CNA

Ish-presidenti Trump deklarohet i pafajshëm/ Mohon akuzat në Xhorxhia

Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump, u deklarua i pafajshëm këtë të enjte para prokurorëve në shtetin e Xhorxhias.

Trump mohoi akuzat se u përpoq të përmbyste rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Ai la të kuptojë se nuk do të marrë pjesë në seancën dëgjimore të javës së ardhshme.

Kjo pasi, deklarimi i soëm u bë me shkrim dhe iu dorëzua Gjykatës së Lartë të Qarkut Fulton në Xhorxhia.

Prokurorja e Qarkut Fulton, Fani Willis, ka përfshirë në akt-padinë e saj ndaj ish-presidentit Donald Trump, 13 akuza për vepra penale.

Konkretisht, Trump akuzohet për shantazh, presion ndaj zyrtarëve të shtetit shtetërorë për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020 në favor të tij dhe për krijimin e një liste të rreme zgjedhësish për të minuar certifikimin në kongres të fitores së presidentit Biden.

Kujtojmë se kjo është padia e katërt për ish-presidentin e SHBA që nga fillimi i fushatës së tij për garën presidenciale.

Trump është deklaruar i pafajshëm edhe më parë për të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij./ CNA

Lajmet e fundit nga