LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zjarr në një ndërtesë pesëkatëshe/ Të paktën 73 persona humbin jetën

31 Gusht 2023, 16:20, Kosova & Bota CNA

Zjarr në një ndërtesë pesëkatëshe/ Të

Të paktën 73 persona, përfshirë shtatë fëmijë, kanë humbur jetën nga zjarri në një ndërtesë shumëkatëshe në qendër të Johanesburgut, qyteti më i madh i Afrikës së Jugut, kanë thënë shërbimet e urgjencës, raporton The Guardian.

Në një nga tragjeditë më të rënda të këtij vendi, shërbimet e menaxhimit të urgjencës thanë se 43 persona të tjerë ishin lënduar nga zjarri, i cili shpërtheu herët të enjten.

Njerëzit ishin evakuuar nga ndërtesa dhe një zëdhënës i shërbimeve të urgjencës tha se një operacion kërkimi dhe rikuperimi ishte duke u zhvilluar. Ka të ngjarë që numri i të vdekurve të rritet, tha Robert Mulaudzi, dhe nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë e shkaktoi zjarrin. Që nga mesdita e së enjtes, autoritetet nuk kishin numëruar ende viktimat në dy katet e fundit të ndërtesës pesëkatëshe.

Omar Arafat, një banor i ndërtesës, tha se ai u zgjua rreth orës 1 të mëngjesit nga zhurmat e forta dhe britmat "zjarr, zjarr". Ai vrapoi drejt derës së hyrjes së ndërtesës, por rruga iu bllokua nga flakët. Pa asnjë rrugë tjetër shpëtimi, ai theu një dritare në dhomën e tij të katit të tretë dhe u hodh.

Përveç dhjetëra automjeteve të shërbimit të urgjencës dhe policisë, zyrtarë të pushtetit vendor dhe politikanë u mblodhën jashtë godinës.

Ndërtesa është në zemër të distriktit qendror të biznesit të rrënuar të Johanesburgut./ CNA

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga