LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministri i Jashtëm i Hungarisë: Zgjerimi i BE-së dhe Shengenit duhet të jetë prioriteti kryesor i bllokut

31 Gusht 2023, 08:08, Kosova & Bota CNA

Ministri i Jashtëm i Hungarisë: Zgjerimi i BE-së dhe Shengenit

Bashkimi Evropian duhet ta shohë zgjerimin si një prioritet, pasi integrimi i Ballkanit Perëndimor do ta forconte ndjeshëm bllokun, tha ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó.

Duke theksuar se blloku ka nevojë për “reforma racionale”, gjatë Forumit Strategjik të mbajtur në Bled të Sllovenisë, ministri Szijjártó tha gjithashtu se BE-ja ishte në gjendje të keqe, me sigurinë, ekonominë dhe furnizimin me energji të dobësuar, raporton "SchengenVisaInfo.com".

Ministri e konsideroi gjithashtu të turpshme që Bullgaria dhe Rumania nuk ishin ende anëtare të zonës Shengen.

Szijjártó tha se për çështjen e sigurisë energjetike, furnizimet me energji duhet të trajtohen si një çështje thjesht fizike dhe jo si çështje dogmatike, ideologjike apo politike. Ministri vuri në dukje gjithashtu se zgjerimi i BE-së është kyç për zgjidhjen e këtyre çështjeve.

Duke iu referuar deklaratës së fundit të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, se afati përfundimtar për zgjerimin e BE-së duhet të jetë 2030, Szijjártó tha se e njëjta gjë mund të ndërmerret “nesër”.

Ministri hungarez vuri në dukje se BE-ja do të bëhet më e madhe dhe më e fortë, me hapësirë ??më të madhe për bashkëpunim ekonomik.

Ai theksoi se zgjerimi do të përfshijë gjithashtu rrugën më të rëndësishme të tranzitit për lëndët djegëse fosile, duke theksuar se reformat duhet të jenë racionale dhe të bazuara në sensin e shëndoshë, duke i dhënë përparësi zgjerimit dhe duke u zbatuar në rastin më të parë.

Sipas tij, situata ka ardhur si pasojë e një sërë masash të dështuara dhe mosveprimit. Sa u përket masave të sigurisë, Szijjarto theksoi se ndërsa blloku zakonisht bënte thirrje për bisedime paqeje në konflikte të largëta, tani ata kishin zgjedhur një rrugë tjetër. Ai tha se nëse dikush ngrihet për një armëpushim të menjëhershëm dhe bisedime paqeje, ai dënohet dhe gjithashtu cilësohet si spiun rusë, propagandist prorus dhe mik i Putinit.

Pjesa e Bashkimit Evropian në PBB-në botërore ka rënë nga 22 për qind e regjistruar në 2010 në 17 për qind të regjistruar sot, tha ai, duke theksuar se pjesa e Kinës  është rritur nga nëntë për qind në 18 për qind.

Së fundmi, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë Forumit Strategjik tha se BE-ja duhet të vendosë një objektiv të qartë në këtë drejtim.

“Unë besoj se duhet të flasim për kohën dhe detyrat e shtëpisë. Dhe unë kam një propozim. Ndërsa përgatitim agjendën e ardhshme strategjike të BE-së, ne duhet t'i vendosim vetes një objektiv të qartë. Unë besoj se ne duhet të jemi gati - nga të dyja anët - për t'u zgjeruar deri në vitin 2030," tha Charles.

Sipas tij, kjo do të thotë se buxheti i ardhshëm afatgjatë i bllokut do të duhet të përfshijë qëllimet e përbashkëta të BE-së./ CNA

Lajmet e fundit nga