LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vera e njohur evropiane që rrezikon zhdukjen

31 Gusht 2023, 09:36, Kosova & Bota CNA

Vera e njohur evropiane që rrezikon zhdukjen

Disa nga verërat e preferuara të Evropës mund të zhduken nga ndryshimet klimatike, kanë paralajmëruar ekspertët.

Ndryshimet klimatike mund të zhdukin Prosecco dhe verërat e tjera të njohura evropiane, ka paralajmëruar një studim i ri.

Prosecco, një verë e bardhë e gazuar e prodhuar në vreshtat malore të Italisë, është një nga pijet më të dashura të kontinentit.

Por rendimentet e rrushit janë duke u pakësuar, të shkatërruar nga një kombinim vdekjeprurës i motit ekstrem dhe degradimit të tokës.

Vera e njohur evropiane që rrezikon zhdukjen

Pse Prosecco është nën kërcënim?

Moti ekstrem po e bën jetën të vështirë për prodhuesit e Prosecco-s.

Ngjarjet e papritura dhe intensive të reshjeve kanë shkaktuar erozion të papritur të tokës.

Thatësira është një çështje tjetër, e cila e bën jashtëzakonisht të vështirë ujitjen e të korrave.

Këtë vit, prodhuesit e Prosecco-s u përmbytën nga reshje masive pranverore dhe breshëri, të ndjekura nga një verë jashtëzakonisht e nxehtë.

Moti i paqëndrueshëm, i shkaktuar nga ndryshimet klimatike, mund të zvogëlojë të korrat e rrushit të verës italiane deri në një të pestën, vlerësojnë prodhuesit./CNA

Lajmet e fundit nga