LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky shkarkon ministrin e Mbrojtjes/ “Ka ardhur koha për qasje të reja”

4 Shtator 2023, 07:53, Kosova & Bota CNA

Zelensky shkarkon ministrin e Mbrojtjes/ “Ka ardhur koha për qasje

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov, është shkarkuar nga posti i tij, ka njoftuar lideri i vendit Volodymyr Zelensky.

Reznikov e kishte drejtuar ministrinë që përpara fillimit të pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022.

Por në fjalimin e tij, Presidenti Zelensky tha se ishte koha për "qasje të reja" në Ministrinë e Mbrojtjes.

Rustem Umerov, i cili drejton Fondin e Pronës Shtetërore të Ukrainës, është emëruar nga Zelensky si pasardhësi i Reznikov.

"Unë besoj se ministria ka nevojë për qasje të reja dhe formate të tjera të ndërveprimit si me ushtrinë ashtu edhe me shoqërinë në tërësi," tha presidenti ukrainas në fjalimin e tij nga kryeqyteti Kiev.

Mediat ukrainase kanë spekuluar se Reznikov do të bëhet ambasadori i ri i Kievit në Londër, ku ai ka zhvilluar marrëdhënie të mira me politikanë të lartë.

57-vjeçari është bërë një personazh i njohur që nga fillimi i luftës në Ukrainë. I njohur ndërkombëtarisht, ai ka marrë pjesë rregullisht në takime me aleatët perëndimorë të Ukrainës dhe ka luajtur një rol kyç në lobimin për pajisje shtesë ushtarake.

Por shkarkimi i tij është parashikuar prej disa kohësh. Javën e kaluar, Reznikov u tha gazetarëve se po eksploronte pozicione të tjera me presidentin ukrainas.

Sipas mediave lokale, ish-ministri i Mbrojtjes tha se nëse Zelensky i ofronte mundësinë që të punonte në një projekt tjetër ai me siguri do të pajtohej.

Këshilltari ukrainas i mbrojtjes Yuriy Sak tha për "BBC" se Reznikov udhëhoqi transformimin e ministrisë, duke hedhur bazat për anëtarësimin e ardhshëm në NATO.

Shkarkimi i Reznikov vjen në kohën e një përpjekjeje më të gjerë kundër korrupsionit në administratën e Zelensky-t, me zhdukjen e korrupsionit në shtet që shihet si thelbësore për dëshirën e Ukrainës për t'u bashkuar me institucionet perëndimore si BE./ CNA

Lajmet e fundit nga