LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Irak/ Përleshjet etnike në Kirkuk, humbin jetën 4 protestues

3 Shtator 2023, 17:44, Kosova & Bota CNA

Irak/ Përleshjet etnike në Kirkuk, humbin jetën 4 protestues

Mosmarrëveshja për një ndërtesë kyçe midis kurdëve nga njëra anë dhe arabëve dhe turkmenëve nga ana tjetër ka çuar në përleshje të dhunshme në qytetin verior të Irakut, Kirkuk. Një shtetrrethim u vendos, por më vonë u hoq.

Autoritetet hoqën të dielën një shtetrrethim në qytetin verior multietnik të Irakut, Kirkuk, që u vendos pas protestave vdekjeprurëse të shtunën. Katër protestues u qëlluan për vdekje dhe më shumë se një duzinë u plagosën në përleshjet midis grupeve etnike që shpërthyen pas ditësh tensioni, thanë forcat e sigurisë dhe policia.

Në qendër të mosmarrëveshjes është një ndërtesë në Kirkuk që dikur ishte selia e Partisë Demokratike të Kurdistanit (KDP), por që shërbeu si bazë për ushtrinë irakiane që nga viti 2017.

Qeveria qendrore planifikon t'ia kthejë këtë ndërtesë KDP-së si një shfaqje vullneti të mirë, por kundërshtarët arabë dhe turkmenë janë kundër lëvizjes dhe ngritën një kamp proteste përpara ndërtesës javën e kaluar.

Çfarë ndodhi në Kirkuk?

Dhuna u shkaktua kur një grup demonstruesish kurdë iu afruan kampit të shtunën, tha policia. Të shtëna paralajmëruese u qëlluan për të detyruar protestuesit kurdë të shpërndaheshin, pasi forcat e policisë u vendosën për të vepruar si një tampon dhe për të mbajtur të ndarë grupet rivale.

Zyrtarët e sigurisë dhe policia në qytet thonë se po hetonin rrethanat e vdekjes, duke përfshirë edhe atë se kush hapi zjarr. Njerëzit nga të dy grupet protestuese u plagosën pasi u hodhën gurë dhe u përdorën hekura metalikë për të sulmuar, tha policia e Kirkukut.

Kryeministri irakian Mohammed al-Sudani urdhëroi një shtetrrethim në qytet dhe "operacione të gjera sigurie në zonat e prekura nga trazirat". Ai u bëri thirrje gjithashtu "partive politike, organizatave shoqërore dhe liderëve të komunitetit që të luajnë rolin e tyre në parandalimin e grindjeve dhe ruajtjen e sigurisë, stabilitetit dhe rendit."

Tensionet etnike në Irakun verior

Kirkuku ka qenë historikisht i diskutueshëm midis qeverisë federale në Bagdad dhe autoriteteve në rajonin autonom të Kurdistanit në veri.

Në vitin 2014, KDP dhe peshmerga, forcat e sigurisë të rajonit të Kurdistanit, morën kontrollin e rajonit të Kirkukut. Megjithatë, trupat federale i dëbuan ato në vjeshtën e vitit 2017 pas një referendumi të dështuar për pavarësinë kurde .

Që kur Sudani mori pushtetin vitin e kaluar, ai ka punuar për të përmirësuar marrëdhëniet midis qeverisë së tij dhe KDP-së. Por banorët arabë dhe grupet e pakicave që thonë se kanë vuajtur nën sundimin kurd, kanë protestuar kundër kthimit të KDP-së.

Lajmet e fundit nga