LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takoi Kurtin e Vuçiç/ Lajçak: Më14 shtator raund bisedimesh në nivel më të lartë

3 Shtator 2023, 22:17, Kosova & Bota CNA

Takoi Kurtin e Vuçiç/ Lajçak: Më14 shtator raund

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka treguar se është takuar si me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ai bëri me dije se të dy drejtuesve të vendeve përkatëse ju ka kujtuar detyrimin për të zbatuar  Marrëveshjet e Dialogut.

“Diskutimet tona do të vazhdojnë dhe ne po përgatitemi për takimin e liderëve në Bruksel më 14 shtator për një raund tjetër bisedimesh në nivelin më të lartë”, thotë ai.

“Në Bled jam takuar edhe me Kryeministrin Albin Kurti. Folëm për përgatitjet për Takimin e radhës të Dialogut të Nivelit të Lartë në shtator, me fokus normalizimin e marrëdhënieve dhe zbatimin e deklaratës së BE-së të datës 3 qershor. Gjithashtu ngrita shqetësimet e mia për situatën në veri të Kosovës. Nga Bled, fluturova për në Beograd, ku u takova me presidentin Aleksandar Vuçiq. Folëm në detaje për përpjekjet për uljen e tensioneve dhe mbajtjen e zgjedhjeve të reja lokale në veri të Kosovës, si dhe zbatimin e të gjitha Marrëveshjeve të Dialogut.

Ua kujtova të dy liderët se të gjitha Marrëveshjet e Dialogut mbeten të vlefshme dhe detyruese për të dyja palët dhe duhet të zbatohen plotësisht pa asnjë kusht apo vonesë. Diskutimet tona do të vazhdojnë dhe ne po përgatitemi për takimin e liderëve në Bruksel më 14 shtator për një raund tjetër bisedimesh në nivelin më të lartë.”/ CNA

Lajmet e fundit nga