LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Më shumë se 40 persona u plagosën pasi tajfuni Haikui përfshiu Tajvanin

3 Shtator 2023, 20:10, Kosova & Bota CNA

Më shumë se 40 persona u plagosën pasi tajfuni Haikui

Tajfuni Haikui u zhvendos në të gjithë Tajvanin të dielën, duke lëshuar rrebeshe, duke përshpejtuar erërat dhe duke zhytur mijëra familje në errësirë ??pas stuhisë së parë të madhe që goditi ishullin drejtpërdrejt në katër vjet që ra në tokë.

Më shumë se 7,000 njerëz u evakuuan nga zonat me rrezik të lartë, ndërsa qindra fluturime u anuluan dhe bizneset u mbyllën në përgatitje për stuhinë.


Autoritetet raportuan se më shumë se 40 njerëz u plagosën në stuhi, duke përfshirë të paktën dy në qarkun malor Hualien kur një pemë që binte goditi një makinë.

Byroja qendrore e motit të Tajvanit konfirmoi për Agence France-Presse se tajfuni ra në tokë në orën 15:40 me orën lokale në Taitung bregdetar, një qark malor në Tajvanin lindor më pak të populluar.

Një port peshkimi në qarkun Yilan në bregun verilindor pa valë të larta që përplaseshin në breg, ndërsa banorët u grumbulluan nën çadra për t'u mbrojtur./ CNA

Lajmet e fundit nga