LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sudan/ OKB-ja jep alarmin për mijëra vdekje të fëmijëve

19 Shtator 2023, 17:43, Kosova & Bota CNA

Sudan/ OKB-ja jep alarmin për mijëra vdekje të fëmijëve

Më shumë se 1200 fëmijë kanë vdekur nga kequshqyerja dhe sëmundjet si fruthi në kampet e refugjatëve që strehojnë njerëz të zhvendosur nga konflikti i vazhdueshëm në Sudan , tha OKB të martën.

Shifra i referohet fëmijëve nën moshën pesë vjeç që kishin jetuar në kampe në shtetin e Nilit të Bardhë, në jug të Khartoum , të cilët kishin vdekur që nga maji. Kjo u njoftua nga Allen Maina, shefi i shëndetit publik në agjencinë e OKB-së për refugjatët UNHCR në një konferencë në Gjenevë.

"Fatkeqësisht, kemi frikë se numrat do të vazhdojnë të rriten," tha Maina.

Konflikti që shpërtheu gati gjashtë muaj më parë midis forcave qeveritare sudaneze dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë, ka gjunjëzuar sistemin e kujdesit shëndetësor të vendit.

Objektet shëndetësore janë vënë nën sulm të drejtpërdrejtë dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor mungojnë shumë, sipas OKB-së.

Kjo vjen në krye të vështirësive në marrjen e aksesit në nevojat bazë, si ushqimi. Sipas OBSH-së, 3.4 milionë foshnja dhe fëmijë të vegjël janë të kequshqyer rëndë në Sudan.

Agjencia e OKB-së për fëmijë UNICEF tha se nga 330,000 foshnjat që do të priten deri në fund të vitit, "shumë mijëra të porsalindur" do të vdisnin.

"Ata dhe nënat e tyre kanë nevojë për kujdes të kualifikuar gjatë lindjes. Megjithatë, në një vend ku miliona janë ose të bllokuar në zona lufte ose të zhvendosur, dhe ku ka mungesa të mëdha të furnizimeve mjekësore, një kujdes i tillë po bëhet më pak i mundshëm çdo ditë," zëdhënësi i UNICEF-it James. Plaku tha të njëjtën konferencë në Gjenevë./ CNA

Lajmet e fundit nga