LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Djali i "El Chapo" nuk pranon fajësinë për akuzat e SHBA-së për drogë dhe pastrim parash

19 Shtator 2023, 11:22, Kosova & Bota CNA

Djali i "El Chapo" nuk pranon fajësinë për akuzat e

Ovidio Guzman Lopez, djali i ish-udhëheqësit të kartelit Sinaloa, Joaquin "El Chapo" Guzman, u deklarua i pafajshëm në Çikago të hënën për trafik droge, pastrim parash dhe akuza të tjera të cilat rëndonin mbi të.

Guzmán Lopez u ekstradua të premten, pesë muaj pasi prokurorët amerikanë hapën padi të shumta kundër tij dhe vëllezërve të tij, të njohur kolektivisht si "Chapitos". 

Aktakuzat pretendojnë se pas ekstradimit të babait të tyre dhe dënimit përfundimtar të përjetshëm në SHBA në vitin 2019, vëllezërit e drejtuan kartelin gjithnjë e më shumë drejt drogave sintetike si metamfetamina dhe fentanili i fuqishëm opioid.

Ai qëndroi para gjykatëses së qarkut të SHBA-së, Sharon Johnson Coleman, me një jumpsuit portokalli dhe pantofla portokalli të ngjashme.

Arrestimi i tij nga forcat meksikane të sigurisë në janar në Culiacan shkaktoi dhunën që la të vdekur 30 persona, duke përfshirë 10 personel ushtarak. 

Persona të armatosur të kartelit goditën dy avionë ushtarakë dhe dërguan njerëz të armatosur në aeroportin e qytetit, ku avionët ushtarakë dhe civilë u goditën me armë zjarri.

Këshilltarja e Sigurisë Kombëtare Liz Sherwood-Randall tha në deklaratë të premten se ekstradimi i Guzmán Lopez "është dëshmi e rëndësisë së bashkëpunimit të vazhdueshëm midis qeverive amerikane dhe meksikane në luftën kundër narkotikëve dhe sfidave të tjera jetike". Sherwood-Randall bëri vizita të shumta në Meksikë këtë vit për t'u takuar me Presidentin Andrés Manuel Lopez-Obrador, së fundmi muajin e kaluar./ CNA

Lajmet e fundit nga