LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky me sytë nga Suedia/ Avioni luftarak që mund të sjellë ndryshimin

18 Shtator 2023, 18:07, Kosova & Bota CNA

Zelensky me sytë nga Suedia/ Avioni luftarak që mund të

Avionët e njohur ndërkombëtarisht Gripen kanë aftësi që Ukrainës i duhen shumë në kundërsulmin e saj kundër Rusisë.

Pas vitesh përpjekjesh për të marrë avionë luftarakë F-16 nga SHBA dhe anëtarë të tjerë të NATO-s, Ukraina së shpejti mund të ketë një burim tjetër të avionëve luftarakë të përditësuar.

Raportet në Suedi thonë se qeveria e vendit po shqyrton dërgimin e avionëve Gripen të prodhimit suedez te ukrainasit për të ndihmuar në luftën e tyre kundër Rusisë – duke i shtuar një dimension tjetër përfshirjes nordike dhe balltike në luftë.

Edhe pse pranimi i Suedisë në NATO varet ende nga thënia e Hungarisë dhe Turqisë (kjo e fundit prej të cilave po përpiqet të sigurojë avionë luftarakë F-16 nga SHBA), forcat ajrore suedeze tashmë kanë trajnuar pilotët ukrainas. eksporti numër një ushtarak ajror.

Në një konferencë për shtyp me kryeministrin suedez Ulf Kristersson në gusht, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti Gripen "krenarinë e Suedisë", duke thënë se "Unë besoj fuqishëm se Gripen mund ta bëjë lirinë tonë shumë më të sigurt".

Pas përpjekjeve të stërzgjatura për të bindur SHBA-në për të dhënë leje për transferimin e F-16 nga aleatët e saj evropianë, perspektiva e një dërgese më të shpejtë të Gripen do të jetë joshëse për ukrainasit ndërsa ata shtyjnë fort kundër pozicioneve ruse në juglindje të vendit në të veçanta.

Pavarësisht dekadave të neutralitetit të palëkundur ushtarak, Suedia kaloi pjesën më të madhe të Luftës së Ftohtë e shqetësuar për potencialin e veprimit sovjetik në zonën e Balltikut, dhe kështu zhvilloi një aftësi të fortë mbrojtëse, e cila nga ana tjetër e ka bërë atë një eksportues të pajisjeve ushtarake. 

Dhe Gripen është një nga produktet e tij më të frikshme.

I prodhuar nga gjiganti i hapësirës ajrore Saab AB, Gripen ka disa avantazhe ndaj F-16, disa prej të cilave e bëjnë atë veçanërisht të përshtatshëm për luftën e Ukrainës.

Së pari, ai u projektua duke pasur në mendje kundërshtarin e duhur: siç shpjegon grupi britanik i ekspertëve të mbrojtjes RUSI, avioni “është i projektuar në mënyrë eksplicite për të kundërshtuar SAM-et ruse [sistemet e raketave tokë-ajër].

Gripen ka gjithashtu avantazhin e të qenit në gjendje të ngrihet dhe të ulet në pista të dëmtuara dhe madje edhe në rrugë të përditshme.

Megjithatë, pjesa më e madhe e ndikimit të Gripen mund të jetë rreth narrativës dhe përshtypjes./ CNA

Lajmet e fundit nga