LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Analiza e Reuters: BE-ja dhe Italia flasin ashpër për migracionin, por veprimi nuk do të jetë i lehtë

19 Shtator 2023, 17:12, Kosova & Bota CNA

Analiza e Reuters: BE-ja dhe Italia flasin ashpër për migracionin, por

Tre vjet më parë, kur misioni detar i BE-së "Sophia" u mbyll pasi shpëtoi 45,000 emigrantë në Mesdheun qendror, liderja e opozitës italiane Giorgia Meloni ishte e gëzuar. Tani si kryeministre kërkon ta rikthejë.

Por këtë herë ajo po bën thirrje që anijet e Bashkimit Evropian të fokusohen në bllokimin e nisjeve të emigrantëve nga Afrika e Veriut në vend që të shpëtojnë jetë në det, diçka që ekspertët e migracionit dhe ligjit ndërkombëtar thonë se është e pamundur.

Ndryshimi i drejtimit të Melonit vjen pasi pa premtimet elektorale të qeverisë së saj të krahut të djathtë për të ndaluar mbërritjet në det nga Afrika e Veriut të dëmtuara nga zbarkimet në ishullin Lampedusa.

Mbi 10,000 emigrantë arritën në ishullin italian - popullsia e përhershme e të cilit është rreth 6,000 - javën e kaluar.

Lampedusa ndodhet në Mesdhe midis Tunizisë, Maltës dhe ishullit më të madh italian të Siçilisë dhe është porti i parë i thirrjes për shumë emigrantë që kërkojnë të arrijnë në BE.

"Ky (misioni Sophia) është pikërisht propozimi që unë synoj të sjell në Këshillin e ardhshëm Evropian kur flasim për imigracionin", tha Meloni në një intervistë televizive të dielën, disa orë pasi vizitoi Lampedusën me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen .

"Sophia", si misionet e mëparshme detare të BE-së dhe italiane, u kundërshtua nga Meloni dhe politikanë të tjerë të krahut të djathtë, sepse ata thanë se inkurajonte emigrantët të lundronin drejt Evropës, shpesh me varka të dobëta, me gjasa që do të shpëtoheshin.

Kritikët thonë se ideja e saj për rishpërndarjen e anijeve për të bllokuar nisjet është kundër ligjit dhe e pamundur.

"Përpjekja për të vendosur një bllokadë detare do të ishte një akt i paligjshëm, i paimagjinueshëm lufte ... që do të kishte efekte shkatërruese," tha Ferruccio Pastore, kreu i Forumit Ndërkombëtar dhe Evropian për Kërkimin mbi Emigracionin (Fieri).

Zmbrapsja e varkave do të shkelte rregullat ndërkombëtare të azilit dhe Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut, si dhe do të ishte e rrezikshme operative, tha Pastore, duke evokuar një precedent që përfshin Italinë dhe Shqipërinë.

Në vitin 1997, një anije e marinës italiane që zbatonte një bllokadë detare për të cilën Roma dhe Tirana kishin rënë dakord për të frenuar migrimin përtej detit Adriatik, u përplas me një varkë emigrantësh. Përmbytja e anijes vrau 81 njerëz.

KUNDERSHTIME BRENDA BE-se

Ringjallja e "Sophia" do të ngrinte gjithashtu çështjen se ku të dërgohen emigrantët e shpëtuar. Në vitin 2020, ai u ndërpre pasi kombet e tjera të BE-së kundërshtuan kërkesat italiane për t'i rishpërndarë ato nëpër bllok.

"Solidariteti evropian që do të thotë 'le të ndajmë barrën' nuk do të funksionojë të paktën deri në zgjedhjet evropiane (Parlamenti) (të majit) dhe mendoj se nuk do të funksionojë as më pas," tha Pastore, duke iu referuar rritjes së partishmërisë gjatë fushatës.

Shenjat e kësaj janë shfaqur javët e fundit, me Francën dhe Austrinë që kanë rritur kontrollet kufitare për të parandaluar kalimin e emigrantëve nga Italia.

Roma po vazhdon të shkelë marrëveshjen e Dublinit që rrjedh nga vitet 1990 që synon të sigurojë që azilkërkuesit të mos largohen nga vendi i BE-së në të cilin mbërrijnë fillimisht, tha një zyrtar i lartë gjerman për Reuters, duke kërkuar të mos përmendet emri.

Italia thotë se është aq e mbingarkuar nga ardhjet e reja sa nuk është në gjendje të respektojë rregullat e Dublinit.

Në Lampedusa, von der Leyen nuk miratoi planin e bllokadës detare të Melonit, duke thënë vetëm se ajo mbështet "eksplorimin e opsioneve për të zgjeruar misionet ekzistuese detare në Mesdhe ose për të punuar në ato të reja".

Ajo prezantoi një " plan veprimi me 10 pika " që konsistonte kryesisht në një ofertë më shumë ndihme për Italinë nga mjetet ekzistuese të politikave të BE-së dhe një premtim për të përshpejtuar një marrëveshje BE-Tunizi që synon frenimin e migracionit, i cili ende nuk është funksional.

Shtetet e tjera të BE-së nuk e kanë komentuar publikisht idenë e një bllokade detare, për të cilën Italia thotë se do të duhej edhe pëlqimi i shteteve të Afrikës së Veriut. Por Gjermania është kundër saj, sipas burimeve diplomatike në Bruksel.

'PAK IDE TE REJA'

"Më duket se ka pak ide të reja, shumë retorikë, shumë ankth, shumë dramatizim," tha Maurizio Ambrosini, profesor i Sociologjisë së Migracionit në Universitetin e Milanos, në lidhje me propozimet e fundit të BE-së dhe Italisë. .

Kabineti i Melonit miratoi të hënën masa për të ndërtuar më shumë qendra ndalimi për emigrantët pa të drejtë ligjore për të qëndruar në Itali dhe zgjatjen e kohës maksimale që ata mund të mbahen në pritje të riatdhesimit në 18 muaj, nga tre muaj.

Masa ishte e nevojshme për të rikthyer "politikat e viteve të imigracionit", tha Meloni.

Por Ambrosini dhe Pastore vunë në dukje të dhënat që tregojnë se kur afatet e paraburgimit u zgjatën në të kaluarën - vetëm për t'u kthyer më vonë - kjo nuk çoi në një rritje të riatdhesimeve.

Ata thanë se riatdhesimet janë të vështira, të shtrenjta dhe shpesh është e vështirë për autoritetet që të identifikojnë vendet e origjinës së azilkërkuesve të dështuar dhe t'i bindin ato shtete që t'i marrin përsëri.

Migrimi "është një problem i madh për të cilin nuk ka receta të mrekullueshme, nuk ka plumba argjendi", që mund të zëvendësojë përpjekjet e durueshme për zhvillimin diplomatik dhe ekonomik me partnerët afrikanë, tha Pastore. “Është një çështje që do të na qëndrojë me dekada”./ Përshtatur nga CNA

Lajmet e fundit nga