LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Azerbajxhani nis operacionin kundër forcave armene në Nagorno-Karabak/ 27 persona të vrarë dhe 200 të plagosur

20 Shtator 2023, 07:45, Kosova & Bota CNA
Azerbajxhani nis operacionin kundër forcave armene në Nagorno-Karabak/
Foto ilustruese

Të paktën 27 persona janë vrarë dhe 200 të tjerë janë plagosur në një operacion ushtarak nga Azerbajxhani në rajonin e Nagorno-Karabakut, sipas një zyrtari në territorin e kontrolluar nga armenët atje.

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit tha të martën se kishte filluar një fushatë "antiterroriste" në rajon, një enklavë armene etnike që njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit dhe që ka qenë shkaku i dy luftërave midis fqinjëve në tri dekadat e fundit, shumica kohët e fundit në 2020.

Gegham Stepanyan tha se të paktën shtatë civilë ishin vrarë, duke përfshirë dy fëmijë, dhe të paktën 35 të tjerë u plagosën në operacion pasi media armene dhe autoritetet lokale raportuan bombardime të rënda të kryeqytetit rajonal të Stepanakertit.

Tensionet në rajon kanë qenë aktive për muaj të tërë, pasi trupat azerbajxhanas bllokuan korridorin e Laçinit në dhjetor, duke prerë të vetmen rrugë që lidh Nagorno-Karabakun me Armeninë dhe duke parandaluar importin e ushqimit për rreth 120,000 banorët e tij.

Paqeruajtësit rusë, të cilët u vendosën në Nagorno-Karabak sipas kushteve të armëpushimit të vitit 2020, kanë marrë për detyrë të parandalojnë shpërthimin e një konflikti të ri. Por Moska është akuzuar se nuk është në gjendje ose nuk dëshiron të ndërhyjë për të mbrojtur Armeninë, aleatin e saj afatgjatë, përballë agresionit të vazhdueshëm nga Azerbajxhani.

Autoritetet e Karabakut thanë se kanë kërkuar bisedime të menjëhershme me Azerbajxhanin, mes bombardimeve të vazhdueshme të rajonit.

Në përgjigje, Presidenca Azerbajxhan tha se ishte e gatshme të takohej me armenët e Karabakut, por shtoi në një deklaratë: "Për të ndaluar masat antiterroriste, grupet e armatosura ilegale armene duhet të ngrenë flamurin e bardhë, të dorëzojnë të gjitha armët dhe regjimi i paligjshëm duhet të shpërbëhet vetë. Në të kundërt masat antiterroriste do të vazhdojnë deri në fund”./ CNA

Lajmet e fundit nga