LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arsyeja e vërtetë pse nuk mund ta përdorni telefonin në aeroplan/ Ja çfarë ndodh nëse harroni

19 Shtator 2023, 18:13, Kosova & Bota CNA

Arsyeja e vërtetë pse nuk mund ta përdorni telefonin në


Në çdo fluturim ju kërkohet pasagjerëve që telefonat e tyre celularë ti fikin. Por a e dini pse? Dhe çfarë ndodh nëse harroni?

Na është thënë prej kohësh se telefonat celularë lëshojnë valë radio që mund të ndërhyjnë në funksionimin normal të pajisjeve të avionit dhe gjithashtu të shkaktojnë ndërhyrje në kufjet e pilotit.

Edhe pse celularët janë shumë jashtë rrezes kur janë në mes të fluturimit, ata vazhdojnë të dërgojnë sinjale elektrike në kërkim të një lidhjeje. Kalimi në modalitetin e fluturimit thjesht do të thotë që të gjitha sinjalet celulare janë çaktivizuar.

Dai Whittingham, shefi ekzekutiv i Komitetit të Sigurisë së Fluturimeve në Mbretërinë e Bashkuar, i tha më parë BBC se modaliteti i aeroplanit ishte historikisht i rëndësishëm për shkak të mungesës së njohurive se si pajisjet celulare ndikojnë në avion./ CNA

Lajmet e fundit nga