LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 të vdekur nga tornadot që goditën dy qytete në Kinën lindore

20 Shtator 2023, 15:52, Kosova & Bota CNA

10 të vdekur nga tornadot që goditën dy qytete në Kinën

Dhjetë persona kanë humbur jetën pasi dy tornado kanë goditur dy qytete në provincën lindore Jiangsu të Kinës.

Kjo është ngjarja e fundit vdekjeprurëse e motit ekstrem që ka goditur vendin, i cili gjatë muajve të fundit është përballur me përmbytje të rënda si dhe me valë ekstreme të të nxehtit.

Më shumë se 400 njerëz janë zhvendosur dhe më shumë se 130 shtëpi janë shkatërruar në qytet, raportuan mediat vendase. 

Shkencëtarët janë të bindur se ngjarjet ekstreme të motit do të jenë më të shpeshta dhe më të rënda në të ardhmen nëse bota nuk ndalon djegien e karburanteve fosile që ngrohin planetin.

 

 

Lajmet e fundit nga