LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkrimtari australian i arrestuar në Kinë për spiunazh ka frikë se do të vdesë në burg

29 Gusht 2023, 09:07, Kosova & Bota CNA

Shkrimtari australian i arrestuar në Kinë për spiunazh ka

Një shkrimtar kinezo-australian, i cili është arrestuar dhe po mbahet në burg në Kinë për më shumë se katër vite, tha se kishte frikë se mund të vdiste në burg, pasi një kist i madh iu gjet në veshkë.

Yang Hengjun, një qytetar australian dhe aktivist i demokracisë, u arrestua në vitin 2019 gjatë një vizite për të parë familjen në Kinë dhe u akuzua për spiunazh, akuza që ai i ka mohuar.

Një gjykatë në Pekin zhvilloi në fshehtësi seancën gjyqësore në vitin 2021, por vendimi është vonuar vazhdimisht.

Në një mesazh për mbështetësit të enjten e kaluar, Yang, 58 vjeç, tha se kishte përjetuar siklet dhe dhimbje në veshkë për disa muaj.

Pas një ekzaminimi mjekësor të kohëve të fundit, një mjek e këshilloi Yang-un se kishte një kist 10 centimetrash.

"Nëse diçka ndodh me shëndetin tim dhe unë vdes këtu, njerëzit jashtë nuk do ta dinë të vërtetën," tha Yang në mesazh. "Nëse diçka më ndodh mua, kush mund të flasë për mua?"

Feng Chongyi, miku i Yang dhe ish-mbikëqyrës i doktoraturës në Universitetin e Teknologjisë, Sydney, i bëri thirrje qeverisë australiane që të punojë me komunitetin ndërkombëtar për t'i bërë presion qeverisë kineze që ta lirojë Yang-un me kusht.

“Yang Hengjun i është nënshtruar ndalimit arbitrar në Kinë nga policia sekrete kineze për më shumë se katër vjet dhe jeta e tij është në rrezik”, tha ai.

Kina akuzon shkrimtarin australian Yang Hengjun për spiunazh.

Të hënën, kryeministri australian, Anthony Albanese, u tha gazetarëve se do të ngrejë shqetësimin për shëndetin e Yang kur të takohet me udhëheqësin kinez Xi Jinping në samitin e Grupit 20 në Nju Delhi muajin e ardhshëm./CNA

Lajmet e fundit nga