LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kurti flet hapur në Bled: Dua të ulen tensionet në veri të Kosovës, mezi pres zgjedhjet

28 Gusht 2023, 15:59, Kosova & Bota CNA

Kurti flet hapur në Bled: Dua të ulen tensionet në veri të

Tensionet në veri të Kosovës kanë qenë pjesë e tyrezës së diskutimit në Forumin Strategjik të Bledit.

Kryeministri Albin Kurti tha se bie dakord që të ulin përshkallëzimin e tensioneve me Serbinë si dhe se mezi pret që të mbahen zgjedhjet në 4 komuna në veri të Kosovës.

Gjithashtu ai kërkoi mbështetjen e ndërkombëtarëve.

"Bie dakord, që të ulim përshkallëzimin dhe tensionet dhe në bashkitë veriore të Kosovës përgjatë 2 muajve nuk ka tensione apo incidente. Kemi ulur praninë e policisë në Kosovën veriore dhe shpresoj që të kemi zgjedhje të lira dhe demokratike, mezi pres zgjedhjet, na duhet mbështetja e ndërkombëtarëve, por dhe besoj se njerezit e Kosovës, ata që integrohen, jetojnë më mirë. Integrimi është diçka përfituese për ta. Ne kemi bërë shumë sa i përket pjesës së ekonomisë", tha Kurti.

Ulja e tensioneve është e njëjta gjë dhe për ju zonja Bërnabiç? A mund të presim hapa pozitivë?- tha drejtuesi i Forumit.

“Për mua është një vend, nuk janë 2 vende. Kosova nuk është pjesë e Kombeve të Bashkuara. Dyshoj të jetë pjesë e BE-së derisa ka 5 vende që nuk e njohin. Normalizimi në interes të serbëve e shqiptarëve është në krye të prioriteteve tona”, tha kryeministrja e Serbisë, Bërnabiç./ CNA

Lajmet e fundit nga