LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, në panelin e Bledit: BE të përmbushë premtimin, kemi ende 20 vite eurooptimizëm

28 Gusht 2023, 15:16, Aktualitet CNA

Rama, në panelin e Bledit: BE të përmbushë premtimin, kemi

Kryeministri Edi Rama në panelin e liderëve në Forumin Strategjik të Bledit tha se kemi ende 20 vite eurooptimizëm dhe shpresojmë që deri atëherë ju (BE) ta keni përmbushur premtimin tuaj.

Ai tha se duhet të ketë më shumë konvergjencë mes vendeve dhe mbështetje jo vetëm financiare, por dhe në pikëpamjen e hapësirave edhe më të mëdha e projekteve konkrete.

Të gjithë ne kemi bëra gjëra nga më të ndryshmet. Miku im, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, ndryshoi emrin e shtetit. Jemi ende në negociata, në fakt nuk është asgjë. BE-ja, pikëpamjen drejt Ballkanit çfarëdo që do të bëni nuk është mjaftueshëm. Nuk besoj se në 2030 do të jemi në BE, duhet më shumë konvergjencë. Të gjitha vendet që hyjnë në rrugën e BE-së deri kur bëhen anëtarë, jo thjesht vetëm reforma dhe kritika, por dhe mbështetje sa më konsistente. Jo vetëm në pikëpamjen financiare, por edhe në pikëpamjen e hapësirave edhe më të mëdha. Ajo që po ndodh për gjithë këto vite në këto vende përmes Procesit të Berlinit folëm për projekte dhe nga ana tjetër mendoni se kush po ndërton infrastrukturën, amerikanët, kinezët arabët. Kjo duhet marrë parasysh. Pika e fundit është që gjithmonë kam menduar se të punosh falas për 50 vite kundër perëndimit, pra Enver Hoxha na bëri më proamerikanë. Na duhen edhe 50 vite të tjera pas rënies së komunizmit derisa ne të mos jemi më pakushtmërisht proamerikanë dhe properëndimorë, pra kemi ende 20 vite eurooptimizëm dhe shpresojmë që deri atëherë ju ta keni përmbushur premtimin tuaj.”/ CNA

Lajmet e fundit nga