LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abazoviç në Forumin e Bledit: Liderët e BE-së nuk dinë ça duan, kërkesat e mbingarkuara

28 Gusht 2023, 15:40, Aktualitet CNA

Abazoviç në Forumin e Bledit: Liderët e BE-së nuk

Kryeministri i Mali të Zi, Dritan Abazoviç, gjatë fjalës në tij në Forumin Strategjik të Bledit është shprehur se liderët e BE-së nuk janë të qartë në lidhje me të ardhmen dhe vazhdimësinë e BE-së duke ndikuar kështu në mënyrë direkte në vazhdimësië e negociatave mes BE-së dhe vendeve kandidate.

Ndër të tjera, Abazoviç u shpreh se interesi i BE-së është që të ketë më shumë anëtarë, por nuk është normale nxjerrja e kërkesave të reja sa herë afrohet koha që negociatat të konkretizohen me anëtarësim.

Ai theksoi se “nuk është ide e mirë që të presim për ndonjë konflikt në Ballkan dhe më pas të zgjohemi.”

“Jemi vende të qejfit dhe diellit dhe një është një vend perfekt për ta bërë këtë zgjerim është Mali i Zi.

Kemi dhënë rezultate në luftën kundër korrupsionit, nuk kemi konflikte me fqinjët.

Liderët e BE-së nuk dinë se çfarë kërkojnë ne duam të jemi pjesë e BE-së.

Unë e di që interesi i BE-së është që të ketë më shumë anëtarë. 2030 për ne, për Malin e Zi, është shumë larg, por duhet të dimë se cilat janë rregullat, duhet të na thonë se cfarë duhet të bëjmë. Nuk është e drejtë që të na thoni bëni ketë, e bëjmë dhe pastaj thoni duhet të bëni edhe diçka tjetër. Nuk jemi egoistë në kontekstin e integrimit që të jemi të integruar, por mendoj se nuk është ide e mirë që të presim për ndonjë konflikt në Ballkan dhe më pas të zgjohemi.” - u shpreh Abazoviç./CNA

Lajmet e fundit nga