LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kurti: Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga tutelat e Serbisë

27 Shtator 2023, 10:46, Kosova & Bota CNA

Kurti: Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga tutelat e

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shpreh të mërkurën në mbledhjen e qeverisë se sulmi i së dielës në Banjskë të Zveçanit ka cenuar sigurinë kombëtare. 

“Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga tutela e Serbisë. Sulmi i së dielës ishte djallëzor.Të dielën u cenua sovraniteti shtetëror, integriteti territorial dhe siguria kombëtare. U dëshmua rreziku i grupeve kriminale dhe terroriste. Ka nisur me një minutë heshtje mbledhja e kësaj të mërkure e Qeverisë së Republikës së Kosovës, në nder të policit të rënë në krye të detyrës", u shpreh kreu i qeverisë së Kosovës. 

Ai ka thënë se pjesëmarrja e nënkryetarit të Listës Serbe në këtë sulm, që Kurti e ka quajtur terrorist, është vërtetuar “rëndësia jetike e ringjalljes së pluralizmit politik të serbëve në Kosovë”.

“Nuk ka demokraci e liri, pa pluralizëm. Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga tutelat e Serbisë”.

 

Lajmet e fundit nga