LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Albin Kurti: Sulmi në veri i planifikuar gjatë, struktura mercenare mbështetet nga Beogradi

24 Shtator 2023, 20:00, Kosova & Bota CNA
Albin Kurti: Sulmi në veri i planifikuar gjatë, struktura mercenare
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mori pjesë në homazhet e zhvilluara për policin e vrarë nga agresorët, Afrim Bunjakun, të cilat po zhvillohen në para Stacionit Policor Qendër në Prishtinë.

Kurti dhe kabineti i tij qeveritar ndezën qirinj.

Më pas, në një prononcim për mediat, kryeministri deklaroi se agresorët janë një strukturë mercenare.

Sipas tij, kjo strukturë është përkrahur politikisht dhe financiarisht nga Beogradi zyrtar dhe sulmi ka qenë i planifikuar për një kohë të gjatë.

“Kemi të plagosur dhe 3 të vrarë prej tyre dhe gjithashtu të arrestuar. Procesi në vijim do të na japë të dhëna se kush saktësisht janë këta dhe kush janë urdhërdhënësit e kësaj përpjekje të dështuar për ta destabilizuar Republikën e Kosovës.

Nga ato që kemi mësuar deri më tani që bëhet fjalë për një formacion terrorist e criminal, i cili ka planifikuar gjatë këtë që kanë kryer sot… Bëhet fjalë për një strukturë mercenare e cila është përkrahur, politikisht dhe financiarisht nga Beogradi zyrtar”, theksoi Albin Kurti./ CNA

Lajmet e fundit nga