LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryeministri i Armenisë sinjalizon ndryshime në politikën e jashtme lidhur me Rusinë

24 Shtator 2023, 16:27, Kosova & Bota CNA

Kryeministri i Armenisë sinjalizon ndryshime në politikën e

Kryeministri armen, Nikol Pashinyan, i quajti marrëveshjet e sigurisë së vendit të tij me Rusinë "të paefektshme" të dielën, duke sinjalizuar një zhvendosje të mundshme nga Moska pasi ajo refuzoi të ndërhynte në Nagorno-Karabakh.

Rusia kishte vepruar si garantuese për një marrëveshje paqeje që i dha fund një lufte 44-ditore me Azerbajxhanin mbi territorin e diskutueshëm tre vjet më parë, me paqeruajtës të vendosur rreth rajonit.

Megjithatë, ushtria shumë më e madhe e Azerbajxhanit ishte në gjendje të mposhtte forcat etnike armene në Nagorno-Karabakh dhe të kapte enklavën në fillim të kësaj jave. Luftimet vranë të paktën 200 njerëz, sipas autoriteteve armene.

"Sistemet e sigurisë së jashtme në të cilat është përfshirë Armenia janë joefektive kur bëhet fjalë për mbrojtjen e sigurisë sonë dhe interesave kombëtare të Armenisë," tha Pashinyan gjatë një fjalimi televiziv drejtuar kombit të dielën.

Komentet e tij vijnë ndërsa autoritetet armene përgatiten të pranojnë rreth 120,000 refugjatë që hyjnë në vend nga Nagorno-Karabakh./ CNA

Lajmet e fundit nga