LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkëmbimet e zjarrit në Veri të Kosovës/ KFOR: Jemi të gatshëm të përgjigjemi nëse kërkohet

24 Shtator 2023, 14:46, Kosova & Bota CNA

Shkëmbimet e zjarrit në Veri të Kosovës/ KFOR: Jemi të

Forca paqëruajtëse e NATO-s në Kosovë ka deklaruar se është e gatshme për t’u përgjigjur nëse kërkohet ndihma e saj për situatën në veri të Kosovës, ku ka përplasje zjarri mes Policisë së Kosovës dhe një grupi të armatosur. 

“Dënojmë ashpër sulmin kundër Policisë së Kosovës. I shprehim ngushëllimet më të thella për familjen e të ndjerit”, thuhet në përgjigjen e KFOR për "Klankosova.tv".

KFOR po e monitoron situatën në Banjskë dhe janë të pranishëm në terren. 

“Komandanti i KFOR-it është në kontakt të ngushtë dhe të vazhdueshëm me të gjitha palët e interesuara ndërkombëtare, përfshirë BE-në, Shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë dhe me institucionet në Kosovë, dhe po punon intensivisht për të gjetur një zgjidhje”, thuhet në komunikatë.

 

 

Lajmet e fundit nga