LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Analiza e "BBC"/ Pse po shpërthen dhuna në Kosovë?

24 Shtator 2023, 11:09, Kosova & Bota CNA
Analiza e "BBC"/ Pse po shpërthen dhuna në Kosovë?
Foto ilustruese

"BBC" i ka kushtuar një artikull ngjarjes së mëngjesit të sotëm në Leposaviq ku mbeti i vrarë një polic dhe u plagosën dy të tjerë.

Gjiganti mediatik raporton ngjarjen si dhe bën një analizë të asaj që ka ndodhur së fundi në Kosovë dhe ngre pyetjen pse po shpërthen dhuna në Kosovë.

"BBC" u është rikthyer edhe njëherë tensioneve në veri të Kosovës duke thënë se përpjekjet e BE për dialog mes Serbisë dhe Kosovës kanë ngecur.  

Në artikull gjithashtu theksohet fakti që Kosova nuk njihet si shtet i pavarur nga Serbia dhe Rusia, duke i quajtur aleatë.

Gjithashtu përmendet në analizë fakti që edhe bisedimet e fundit dështuan. Bisedimet e fundit të ndërmjetësuara nga BE dështuan javën e kaluar, me shefin e politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell, i cili fajësoi Kurtin për dështimin e krijimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe që do t'u jepte atyre më shumë autonomi.

Analiza e "BBC"-së

Një polic ka mbetur i vrarë dhe një tjetër është plagosur nga të shtënat me armë zjarri në një zonë të Kosovës afër Serbisë.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se sulmi në fshatin verior Banjska të Leposaviqit përfshinte "profesionistë" duke përdorur armë të rënda. Incidenti është në vazhdim e sipër, tha zoti Kurti.

Tensionet janë rritur në Kosovë, pas përleshjeve të dhunshme pas zgjedhjeve të diskutueshme lokale në maj.

Bisedimet politike të ndërmjetësuara nga BE, të dizajnuara për të stabilizuar situatën, kanë ngecur.

Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008, por Serbia - së bashku me aleatët kryesorë të Beogradit, Kinën dhe Rusinë - nuk e njohin atë.

Shumë serbë e konsiderojnë atë vendlindjen e kombit të tyre. Por nga 1.8 milionë banorët që jetojnë në Kosovë, 92% janë shqiptarë dhe vetëm 6% serbë.

Të shtënat e së dielës ndodhën rreth orës 03:00 (01:00 GMT), pasi policia tha se ata arritën në Banjska, afër kufirit me Serbinë, ku ishte raportuar një bllokadë.

Oficerët u sulmuan nga disa pozicione të ndryshme me "një arsenal armësh zjarri, duke përfshirë granata dore dhe raketa", thanë ata në një deklaratë.

Pse po shpërthen dhuna në Kosovë?

Krimi i organizuar me mbështetje politike, financiare dhe logjistike nga Beogradi “po sulmon vendin tonë”, tha kryeministri Kurti, duke shtuar se autorët dhe ata që kanë dhënë urdhra do të ndëshkohen.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha se incidenti, “i orkestruar nga bandat kriminale serbe”, ishte një sulm ndaj ligjit dhe rendit dhe “kundër sovranitetit të Republikës së Kosovës”.

Ajo dënoi "agresionin e hapur të Serbisë ndaj Kosovës" dhe u bëri thirrje aleatëve të vendit që të mbështesin Kosovën në vendosjen e rendit dhe ligjit.

Zonja Osmani u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë të bashkuar dhe shprehu besimin e saj në policinë e Kosovës.

Serbia nuk e ka komentuar incidentin.

Trazirat përfshinë Kosovën veriore në maj pasi kryetarët shqiptarë të Kosovës u vendosën në zonat me shumicë serbe, pasi banorët serbë bojkotuan votimet lokale.

NATO dislokoi 700 trupa shtesë në Kosovë për t'u marrë me trazirat në qytetin verior të Zveçanit pas zgjedhjeve.

Rreth 30 paqeruajtës të NATO-s dhe më shumë se 50 protestues serbë u lënduan në përleshjet që pasuan.

Bisedimet e fundit të ndërmjetësuara nga BE dështuan javën e kaluar, me shefin e politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell, duke fajësuar zotin Kurti për dështimin e krijimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe që do t'u jepte atyre më shumë autonomi./ CNA

Lajmet e fundit nga