LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmohet Policia e Kosovës/ Një efektiv i vrarë dhe një i plagosur

24 Shtator 2023, 07:46, Kosova & Bota CNA
Sulmohet Policia e Kosovës/ Një efektiv i vrarë dhe një i
Foto ilustruese

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë me dije se është sulmuar Policia e Kosovës në fshatin Banjska të Leposaviqit.

Nga ky sulm ka mbetur i vrarë një efektiv policie, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Sulmohet Policia e Kosovës/ Një efektiv i vrarë dhe një i
Polici i vrarë në Kosovë, Afrim Bunjaku

Përmes një njoftimi në rrjetet sociale, Kurti shkruan se ende vijojnë plumbat mbi Policinë e Kosovës. Sipas të dhënave nga kryeministri sulmuesit janë profesionistë me maska e të armatosur rëndë. 

Kurti është shprehur se ky krim i organizuar me mbështetje politike, financiare dhe logjistike nga Beogradi zyrtar po sulmon shtetin e Kosovës. 

Kryeministri i Kosovës shkruan se kriminelët dhe urdhërdhënësit e tyre do të dështojnë, do të kapen, gjykohen e dënohen.

Qeveria e Republikës së Kosovës dhe institucionet e shtetit janë të gatshme dhe të bashkërenduara për t’iu përgjigjur krimit dhe kriminelëve, terrorit dhe terroristëve.

Rreth orës 3 të mëngjesit sot, në fshatin Banjska të Leposaviqit, është sulmuar policia e Kosovës me ç’rast është vrarë një polic i Kosovës dhe një tjetër është plagosur. I vrari është polic i rendit me gradën rreshter, kurse i plagosuri është pjesëtar i policisë kufitare. Në këto momente ende vazhdojnë gjuajtjet me armë zjarri të kalibrave të ndryshëm mbi policinë tonë. Sulmuesit janë profesionistë me maska e të armatosur edhe me armë të rënda.

Ne e dënojmë këtë sulm kriminal e terrorist. Krimi i organizuar me mbështetje politike, financiare dhe logjistike nga Beogradi zyrtar po e sulmon shtetin tonë. Në këtë betejë ne mbrojmë dhe zbatojmë ligjin, mbrojmë dhe ruajmë qytetarët pa dallim dhe Kosovën e pavarur. Kriminelët ekzekutorë dhe urdhërdhënësit e tyre do të dështojnë, do të kapen, gjykohen e dënohen. Qeveria e Republikës së Kosovës dhe institucionet e shtetit janë të gatshme dhe të bashkërenduara për t’iu përgjigjur krimit dhe kriminelëve, terrorit dhe terroristëve.

Policia e Kosovës e ka njoftuar familjen e policit të vrarë A.B. Polici i plagosur është jashtë rrezikut për jetë. Ngushëllime familjes dhe të gjithëve për policin tonë të vrarë. Shërim të shpejtë e të plotë policit të plagosur”, shkruan Kurti./ CNA

Lajmet e fundit nga