LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga e diela qytetarët e këtij vendi do të lëvizin falas me autobus

22 Shtator 2023, 20:27, Kosova & Bota CNA

Nga e diela qytetarët e këtij vendi do të lëvizin falas me

Këtë të dielë, 24 shtator në  New York do të fillojë një projekt pilot ku transporti publik me autobus do të jetë falas në pesë linja, një në çdo bashki.

Një projekt që kandidati i opozitës, Belind Këlliçi e shpalosi gjatë fushatës në zgjedhjet lokale të 14 Maj.

Programi pilot do t'u shërbejë rreth 43,900 përdoruesve të transportit publik në New York. Afat i zgjetjes së këtij projekti pilot do të jetë për një periudhë prej gjashtë deri në 12 muaj, sipas guvernatorit Kathy Hochul.

“Autoriteti i Transportit Metropolitan  është gjaku i qytetit të Nju Jorkut dhe unë jam krenar për përparimin e jashtëzakonshëm që kemi bërë në kthimin e udhëtarëve në nivelet para pandemisë,"  tha Hochul. 

"Duke vendosur këto rrugë pilot autobusësh pa tarifa, ne po zgjerojmë aksesin në transportin publik në të gjithë qytetin dhe po përmirësojmë barazinë e tranzitit për t'i shërbyer më mirë të gjithë banorëve të New York ." tha Kathy Hochul./ CNA

Lajmet e fundit nga