LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Stuhia në Libi/ Mbi 43 mijë persona, të zhvendosur nga zonat e përmbytura

21 Shtator 2023, 16:29, Kosova & Bota CNA

Stuhia në Libi/ Mbi 43 mijë persona, të zhvendosur nga zonat e

Stuhia Daniel në Libi ka shkaktuar mijëra viktima, ndërsa autoritet kanë evakuuar banorët në zonat e përmbytura.

Organizata Ndërkombëtare për Migrim ka bërë të ditur se janë zhvendosur mbi 43.059 persona nga qyteti Derna në zona të sigurta.

Shkaku Iargimit nga Derna, përveç përmbytjeve janë edhe mungesa e furnizimeve me ujë të pijshëm, ushqime apo ndihmë mjekësore.

Kujtojmë se stuhia Daniel ka shkatërruar dy diga më 10 shtator, disa lagje dhe shumë shtëpi.

Numri i jetëve të humbura ka shkuar në 11.300, ndërsa i personave të zhdukur në 10 mijë persona.

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se përhapja e sëmundjeve mund të sjellë “një krizë të dytë shkatërruese” në zonat e goditura nga vërshimet./ CNA

Lajmet e fundit nga