LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Bota e zhytur në pasiguri”, Dilpomati zviceran: Pasojat e luftës në Ukrainë me natyrë globale

20 Shtator 2023, 18:25, Kosova & Bota CNA

“Bota e zhytur në pasiguri”, Dilpomati zviceran: Pasojat e

Presidenti i Federatës së Zvicrës në fjalën e tij në  Këshillin e Sigurimit tha se rendi ndërkombëtar na cakton detyrimet për zbatuar kartën e OKB-së.

Ai tha se Rusia ka mohuar përgjegjësinë për mijëra të vdekur në Ukrainë, përgjegjësinë për të gjithë ata që janë zhytyr në pasiguri të tmerrshme në të gjithë botën.

Sipas tij pasojat e kësaj lufte janë me natyrë globale.

“Faktet nuk janë pozitive. Kohët në të cilat jetojmë karakterizohen nga lkindja e konflikteve dhe rritja e pabarazive. Por ku është përgjegjësia jonë, e jona që jemi këtu. Kam një kopje të kartës së OKB. Teksti shpreh dëshirën e përbashkët të popujve të jetojnë në paqe. Kjo luftë sjell vuajtjen e civilëve, janë ata që vuajnë. Ndërkohë që rendi ndërkombëtar na cakton detyrimet për këtë. Rusia ka mohuar përgjegjësinë për mijëra të vdekur në Ukrainë, përgjegjësinë për të gjithë ata që janë zhytyr në pasiguri të tmerrshme në të gjithë botën. Pasojat e kësaj lufte janë me natyrë globale, është rritur pabarazia globale. Ekziston një nevojë emergjente për reformë dhe Zvicra është angazhuar në format më të mira të punës.”, tha ai.

Lajmet e fundit nga