LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“OKB mund të kishte ndalur agresionin”, Zelensky bën thirrje të rishikohet e drejta e vetos

20 Shtator 2023, 17:43, Kosova & Bota CNA

“OKB mund të kishte ndalur agresionin”, Zelensky bën

Vladymyr Zelensky në fjalën e tij në seancën e Këshillit të Sigurimit tha se njerëzit e Ukrainës kanë përjetuar 754 ditë vuajtje nga Rusia.

Ai u shpreh se rishikimi i përdorimit të së drejtës së vetos mund t’i rikthejë fuqinë Kombeve të Bashkuar.

“I jam mirënjohës kryesisë shqiptare për organizimin e këtij takimi. Nga nisja e këtij agresioni  nga shteti që për disa arsye është këtu ka shkaktur qindra ditë vuajtjesh. Ka shkaktuar 754 ditë vuajtje, Rusia ka ndarë dhjetra mijëra dhe ka shkatërruar familjet. Kjo luftë është një aggression nga Rusia që synon të aneksojë territoret e burimet tona, kërkon të minojë vlerat ndërkombëtare. Ukraina ka të drejtë të vetëmbrohet. Ndihma me armatime në këtë luftë ka ndihmuar në mbrojtjen e këtij vendi. OKB e ka njohur që është nëj luftë e shkaktuar nga rusia por kjo nuk ka ndryshuar asgjë. Kur vjen fjala për mbrojtjen e vendeve po kërkohen platforma e aleanca të reja që mudntë reduktojnë numrin e problemeve."

Ai thotë se në Këshillin e OKB-së, Rusia ulet në mënyrë të paligjshme.

“Dje në fjalën time në Asamblenë e Përgjithshme thashë se formula e paqes e Ukrainës është baza në botë për të rikthyer rendin ndërkombëtar. Konkretisht quhet zbatim I kartës së Kombeve të Bashkuara. Në këtë këshill Rusia ulët në mënyrë të paligjshme. Aksionmi i Kombeve të Bashkuara mund të kishte ndalur këtë aggression. E di që jeni në gjendje të bëni më shumë.

Zelenskiy bën thirrje që Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së t'i jepet fuqi për të kapërcyer të drejtën e vetos të mbajtur nga Rusia , duke e quajtur atë një "hap të domosdoshëm". 

"Është e pamundur të ndalet lufta, sepse të gjitha përpjekjet janë vënë në veton nga agresori.", tha Zelenksy. ”/ CNA

Lajmet e fundit nga