LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pakënaqësi për Zelenskyn dhe ministrin e Jashtëm maqedonas/ Rama replika me delegacionin rus

20 Shtator 2023, 17:27, Politikë CNA

Pakënaqësi për Zelenskyn dhe ministrin e Jashtëm maqedonas/

Që në nisje të mbledhjes së Këshillit të Sigurimit, delegacioni rus shfaqi pakënaqësi për mënyrën e drejtimit nga kryeministri Edi Rama.

Delegacioni rus shtroi pyetjet se mbi ç’bazë i ishte dhënë përparësi fjalës së presidentit urakinas, Volodymyr Zelensky dhe mbi ç’bazë ishte ftuar ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut në cilësinë e Kryetarit të OSBE-së.

Rama deklaroi se Zelensky do të marrë fjalën i pari në mënyrë që anëtarët e Këshillit të Sigurimit t’i përgjigjen pyetjeve të tij, ndërsa për pyetjen e dytë theksoi se OSBE ka dhënë një kontribut të madh dhe nuk sheh ndonjë problem të ketë përfaqësues në mbledhje.

Replika me delegacionin rus:

Rama: Mora shënim komentet e bëra nga delegacioni rus dhe në përgjigje do doja të konfirmoja se të gjithë anëtarëve të këshillit u është dëguar lista e personave që do të flasin në rendin e caktuar. Kjo çështje procedurore do duhej zgjidhur me teknikën para se të çelej debati.

Duke patur parasysh temën e debatit sot, ne besojmë se ftesa e Zelenskyt që të flasë është në përputhje me paragrafin 33. Dhënia e fjalës së Zelenskyt i jep mundësi anëtarëve t’u përgjigjen pyetjeve të tij.

Ai ka folur në 5 takimet i pari sa herë ka qenë i ftuar. Ky s’është vendim i Presidencës shqiptare, por si praktikë e gjatë e Këshillit të Sigurimit, në përputhje të plotë me rregulloren.

Në lidhje me pyetjen e dyt,ë kam vështirësi ta kuptoj sepse OSBE ka një kontribut të madh dhe gjendemi këtu falë kontributit të saj. Po, përfaqësuesi i OSBE është shqiptar, por nëse do ishit i qartë se cili është problemi më thoni.

Përfaqësuesi rus: Ne nuk besojmë që argumentet që sollët janë bindëse. Do duhet të na sqaronit pse i dhanë prioritetin Zelenskyt.

Lajmet e fundit nga