LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Celibashi ngre shqetësimin: Refoma zgjedhore duhet të jetë serioze, duhet të dëgjohet zëri i KQZ-së

20 Shtator 2023, 11:30, Politikë CNA

Celibashi ngre shqetësimin: Refoma zgjedhore duhet të jetë

"Ka ardhur koha që Reforma Zgjedhore të jetë serioze dhe të hiqet dorë nga administrimi politik i procesit zgjedhor."

Ky është shqetësimi që ka shprehur sot kreu i KQZ-së në një deklaratë për mediat, ndërsa bëri me dije detajet për zgjedhjet e 24 shtatorit në Kukës.

Celibashi tha se është shumë e nevojshme që të dëgjohet zëri i KQZ-së dhe ka ardhur momenti që partitë politikë të mos lidhen me administrimin e procesit zgjedhor. Ai e ka cilësuar si domosdoshmëri të ndryshojë kjo gjë.

Ka ardhur kohë që Reforma Zgjedhore të jetë serioze. Ka nevojë sistemi i zgjedhjeve në Shqipëri të modernizohet, të ketë më shumë transparencë, qartësi që përkthehet në integritet.

Është e nevojshme të dëgjohet zëri i KQZ-së. Është tërësisht domeni i politikës. Por ne duhet të heqim dorë nga administrimi politik në proceset zgjedhore.

Është domosdoshmëri, shpresoj të ndryshojë në të ardhmen, për pjesën e administrimit politik të zgjedhjeve”, tha Celibashi./ CNA

Lajmet e fundit nga