LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama hap Këshillin e Sigurimit/ Rusia pa vetëpërmbajtje, "hidhet menjëherë në sulm"

20 Shtator 2023, 17:20, Politikë CNA
Rama hap Këshillin e Sigurimit/ Rusia pa vetëpërmbajtje,
Përfaqësuesi i delegacionit rus

Kryeministri Edi Rama hapi këtë të mërkurë sesionin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së me temë "Respektimi i qëllimeve dhe i parimeve të Kartës së OKB-së nëpërmjet multilateralizmit: “Ruajtja e paqes dhe sigurisë së Ukrainës".

Në nisje të fjalës së tij, Rama prezantoi shtetet pjesëmarrëse në këtë mbledhje, ku përveç 50 krerëve të shteteve është prezent edhe Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Por delegacioni i Rusisë ndërhyri në fjalën e Ramës dhe i drejtoi dy pyetje.

Përfaqësuesi i delegacionit rus pyeti Ramën se përse kërkon t’ja japë fjalën të parit presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zeleksy dhe përse kishte ftuar në takimi ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut.

U nxituat të thoni, pra u vendos. Kemi dy pyetje. Së pari dhe mbi të gjitha, mbi ç'bazë propozoni t'i jepni Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky fjalën para se të flasin anëtarët e Këshillit të Sigurimit, shumica e të cilëve përfaqësohen po kështu në nivele të krerëve të shteteve dhe qeverive.

Pyetja e dytë që dua të bëj është mbi ç’bazë ftoni ju ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut në takimin e sotëm në cilësinë e Kryetarit të OSBE-së?”, theksoi përfaqësuesi i Rusisë./ CNA

Lajmet e fundit nga