LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas debatit me delegacionin rus/ Rama vlerëson hapur Zelenskyn, “shigjeton” Moskën

20 Shtator 2023, 17:57, Politikë CNA
Pas debatit me delegacionin rus/ Rama vlerëson hapur Zelenskyn,
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama, që në nisje të mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së pati debate me delegacionin rus për shkak se i ishte dhënë përparësi fjalës së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Pak pas përplasjes, Rama mori fjalën në cilësinë e kryeministrit të shqipërisë, ku njuk ngurroi të shprehë hapur vlerësime për Zelenskyn.

Kreu i qeverisë tha se jalët e ij tregonin dhimbjen e popullit rus, ndërsa kritikoi Rusinë për agresionin, të cilin e quajti të pajustifikuar dhe të padrejtë.

“Presidenti Zelensky jam mirënjohës për prezencën tuaj këtu. Fjalët tuaja të forta përkthejnë dhimbjen e bashkëatdhetarëve dhe përcjellin qartësisht kurajon, vendosmërinë e shpresën e patjetërsueshme të kombit tuaj.

Shkëlqesi, ndërkohë që bota ka nevojë më shumë se kurrë për një ndjenjë të mprehtë përgjegjësie për tu përballur me sfidat dhe konfliktet e shumta që përballet planeti ynë, konflikte, kapje jokushtetuese të pushtetit, përmbytje e thatësira, përfshi zjarre masive të paparashikuara ajo çfarë dëshmojmë janë qëndrime gjithmonë përçarëse, vepra konfliktuale në rritje mes dhe brenda shteteve.

Në shumë vende të botës shembuj të forcës janë përhapur, ndërkohë që forvca duhet të ishte shembull.

Kush do të mund ta përfytyronte që një agresion i pajusftifikuar dhe i padrejtë ndaj një vendi  të madh nuk do të dënohej menjëherë nga të gjitha kombet që mblidhen këtu dhe ndajnë të njejtat parime”, theksoi Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga