LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrasja e policit/ Kryetari i Kuvendit të Kosovës: Faktori ndërkombëtar të dënojë Serbinë

24 Shtator 2023, 10:11, Kosova & Bota CNA
Vrasja e policit/ Kryetari i Kuvendit të Kosovës: Faktori
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Leposaviç ku ka ngelur i vrarë një polic i identifikuar si Afrim Bunjaku dhe është plagosur një tjetër. 

Glauk Konjufca ka kërkuar nga faktori ndërkombëtar që të dënojë Serbinë për agresionin ndaj Kosovës.

Konjufca ka shkruar se ky është sulm i drejtpërdrejt ndaj rendit kushtetues.

Reagime të shumta ka pasur nga qeveria dhe politika në Kosovë për ngjarjen. Kryeministri Albin Kurti u shpreh se sulmuesit janë profesionistë me maska e të armatosur rëndë. 

Autoritetet në Kosovë mbyllën pikën kufitare në Bërnjak për hyrje nga Serbia./ CNA

Lajmet e fundit nga