LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Papa: Mbajtja e armëve po i kthen ukrainasit në martirë

24 Shtator 2023, 16:10, Kosova & Bota CNA

Papa: Mbajtja e armëve po i kthen ukrainasit në martirë

Papa Françesku u tha gazetarëve të shtunën se mbajtja e armëve në Ukrainë po e kthen popullin ukrainas në "martirë".

Papa i bëri komentet gjatë një konference shtypi në një fluturim për në aeroportin Fiumicino të Romës pas një udhëtimi dy-ditor në Marsejë. 

Papa u tha gazetarëve: "Tani po shohim që disa vende po tërhiqen, nuk po japin armë. Po fillon një proces ku dëshmorët do të jenë populli ukrainas dhe kjo është një gjë e shëmtuar."

Papa Françesku foli gjithashtu për "paradoksin" e vendeve që furnizojnë Ukrainën me armë përpara se t'i marrin ato, gjë që po i mbante ukrainasit një "popull martir".

"Ata që trafikojnë armë nuk duhet të paguajnë kurrë pasojat e zgjedhjeve të tyre, por i lënë ata të paguhen nga popujt martirë, siç është populli ukrainas," tha ai. 

Papa ndoshta po i referohej vendimit të fundit nga Polonia për të ndaluar ofrimin e armëve për Ukrainën, në mes të një mosmarrëveshjeje në rritje midis dy vendeve mbi një ndalim të përkohshëm të importeve të grurit ukrainas, raporton CNN. 

Kur u pyet për sqarime, zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se Papa nuk po mban qëndrim nëse vendet duhet të vazhdojnë të dërgojnë armë në Ukrainë ose të ndalojnë dërgimin e tyre, sipas Reuters. 

Përkundrazi, komentet e tij ishin një "reflektim mbi pasojat e industrisë së armëve: Papa, me një paradoks, po thoshte se ata që trafikojnë armë nuk paguajnë kurrë pasojat e zgjedhjeve të tyre, por i lënë ato të paguhen nga njerëzit, si ukrainasit, të cilët kanë rënë dëshmor”, tha Bruni./ CNA

Lajmet e fundit nga