LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mediat prestigjioze, me "sytë" nga Kosova/ Zhvillimet minutë pas minute

24 Shtator 2023, 15:38, Kosova & Bota CNA

Mediat prestigjioze, me "sytë" nga Kosova/ Zhvillimet minutë

Sulmi që ndodhi në orët e para të mëngjesit të kësaj të diele në Kosovë ka tërhequr vëmendjet e mediave botërore që po ndjekin ngjarjet minutë pas minute.

Duke ju referuar zyrtarëve të Kosovës mediat e huaja raportojnë për vrasjen e një polici dhe plagosjen e dy të tjerëve.

"Politico" ka raportuar bazuar në deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti si dhe të zyrtarëve të tjerë kosovarë.

Mediat prestigjioze, me "sytë" nga Kosova/ Zhvillimet minutë

Media prestigjioze 'Reuters' shkruan "Burra të armatosur sulmojnë fshatin e Kosovës, manastirin ortodoks serb". 

Mediat prestigjioze, me "sytë" nga Kosova/ Zhvillimet minutë

"The Guardian" ka raportuar për sulmin si dhe ka bërë një analizë rreth bisedimeve Kosovë-Serbi dhe rolit që kanë pasur përfaqësuesit ndërkombëtar në marrëdhënien mes dy vendeve. 

Mediat prestigjioze, me "sytë" nga Kosova/ Zhvillimet minutë

Gjithashtu për ngjarjen e rëndë ka raportuar dhe 'The Associated Press' ku raportohet se "Persona të armatosur të maskuar sulmojnë policinë e Kosovës dhe vrasin 1 oficer në një përshkallëzim të tensioneve me Serbinë."

Mediat prestigjioze, me "sytë" nga Kosova/ Zhvillimet minutë

Rreth orës 3 të mëngjesit sot, në fshatin Banjska të Leposaviqit, është sulmuar policia e Kosovës ku një polic ka mbetur i vrarë ndërsa një tjetër është plagosur.

Gjithashtu një nga personat të cilat kanë sulmuar policinë ka mbetur i vrarë.

Janë mbyllur pikat e kalimit kufitar në këtë zonë si dhe policia ka rrethuar zonën.

Lajmet e fundit nga