LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjermania, krah Kosovës/ Dërgon me urgjencë të dërguarin special në Prishtinë

24 Shtator 2023, 18:50, Kosova & Bota CNA

Gjermania, krah Kosovës/ Dërgon me urgjencë të

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka reaguar për vrasjen e efektivit të Policisë së Kosovës në Veri.

Ministria e Jashtme dënon me termat më të ashpra sulmin ndaj Policisë së Kosovës dhe kërkon që autorët të mbajnë përgjegjësi.

Në deklaratë thuhet se grupet e armatosura të paligjshme duhet të ndalojnë rrezikimin e jetëve.

Gjithashtu, ministria e Jashtme e Gjermanisë njofton se po dërgojnë menjëherë në Kosovë emisarin e tyre për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

“Dënojmë me termat më të ashpër sulmin e tmerrshëm ndaj Policisë së Kosovës. Mendimet tona janë me familjen e oficerit të vrarë dhe të plagosurit rëndë. Grupet e armatosura të paligjshme duhet të ndalojnë rrezikimin e jetëve. Autorët duhet të mbajnë përgjegjësi”. Manuel Sarrazin udhëton për në Kosovë sot”, ka shkruar ministria e Jashtme Gjermane./ CNA

 

Lajmet e fundit nga