LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata, çfarë iu konfiskua dy serbëve mbrëmë në Kosovë

26 Shtator 2023, 16:12, Kosova & Bota CNA

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Policia e Kosovës ka dalë me një njoftim zyrtar për arrestimin e dy pjesëtarëve të tjerë të grupit të armatosur, të cilët u kapën në orët e vona të mbrëmjes së të hënës.

Siç CNA raportoi edhe mbrëmjen e kaluar, dy të arrestuarve iu konfiskuan një arsenal armësh.

Ndërkohë, policia zbulon detaje nga mjetet dhe armët që i janë kapur në zonën e fshatit Banjskë, mes të cilave ka edhe mitralozë, një snajper, automatikë, granata, etj.

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Ndërkohë, policia po vijon aksionin për kapjen e të gjithë pjesëtarëve të grupit kriminal.

Njoftimi i plotë:

Në veri të vendit arrestohen edhe dy persona dhe konfiskohet arsenal armësh

Vlerësuar në aspektin e sigurisë, situata në veri të vendit është e qetë, por mbetet e tensionuar. Policia e Kosovës (PK), siç ka raportuar në konferencën e datës 25.09.2023, se operacioni policor është ende duke vazhduar dhe si rezultat i saj në një hotel ka arrestuar dy persona të dyshuar si dhe në zonën e fshatit Banjskë janë gjetur dhe janë konfiskuar disa mjete dhe arsenal armësh.

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Pas arrestimit të dy sulmuesve terroristë me armë zjarri ndaj zyrtarëve policorë, arrestimit të katër personave të dyshuar të cilët ishin hasur nën posedim ilegal të radiolidhjeve e të cilët dyshohet se ndërlidhen me grup terrorist, si dhe arrestimit të dy personave të dyshuar, me datën 25.09.2023 numri i të arrestuarve deri më tani ka arritur në tetë (8)persona.

Mjetet e konfiskuara me 25.09.2023 përbëjnë një veturë rëndë të blinduar, dy vetura dhe një makineri e rëndë (bager), të cilat kanë qenë të mbushura me sasi të madhe e që kryesisht përbëjnë:

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

• një armë e kalibrit të rëndë (lansues me nitro 30 mm),

• tri armë të kalibrit të rëndë (gulinov me tri tyta),

• dy armë të gjata (mitraloza),

• një snajper (black spear 12.7mm),

• një minahedhës (82 mm),

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

• njëzet e dy armë të gjata (AK 47),

• një automatik (RPZ),

• dy pushkë gjuetie,

• dy armë të shkurta (revole),

• një granatë dore,

• shtatëdhjetë e katër karikatorë për AK 47,

• nëntë jelekë antiplumb,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

• një radiolidhje,

• tetë çanta ushtarake,

• gjashtë uniforma ushtarake.

Vlen të theksohet se dy armë të gjata AK 47 janë gjetur në manastir, si dhe një helmetë e PK-së e cila është marrë nga vendi i ngjarjes ku është vrarë rreshteri policor.

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Policia e Kosovës vazhdon aktivitetet e saj në interes të ruajtjes së rendit kushtetues, ofrimit të sigurisë ndaj vendit dhe qytetarëve pa dallim.

Njëkohësisht njësitet policore në rrethanat e krijuara në zonën e fshatit Banjskë, po qëndrojnë afër qytetarëve, duke iu ofruar siguri dhe duke iu mundësuar e ofruar ndihmë sipas nevojave dhe kërkesave të banorëve./ CNA

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Arsenal i dytë me armë/ Mitralozë, snajperë dhe granata,

Lajmet e fundit nga