LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërthen një depo karburanti/ Ndërrojnë jetë 20 persona, plagosen qindra të tjerë

26 Shtator 2023, 12:26, Kosova & Bota CNA

Shpërthen një depo karburanti/ Ndërrojnë jetë 20

Një shpërthim në një depo karburanti në Nagorno-Karabakh ka vrarë 20 persona dhe ka plagosur qindra të tjerë, raporton "BBC".

Gati 300 njerëz u shtruan në spitale dhe dhjetëra prej tyre janë "ende në gjendje kritike".

Ajo vjen pasi qeveria armene tha se 13,350 refugjatë kishin kaluar në vend nga enklava.

Rajoni i diskutueshëm në Azerbajxhan është shtëpia e një shumice prej rreth 120,000 armenësh etnikë.

Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin të hënën në mbrëmje pranë qytetit kryesor Khankendi, i njohur si Stepanakert nga armenët.

Në një deklaratë të martën, zyrtarët lokalë thanë se 13 trupa të paidentifikuar u gjetën në vendin e shpërthimit dhe shtatë të tjerë vdiqën në spital.

Ata thanë se mjekët po punonin në "kushte të vështira”.

Që nga pushtimi i Nagorno-Karabakut nga Azerbajxhani javën e kaluar, mijëra njerëz janë larguar nga zona pasi qeveria armene në Jerevan njoftoi planet për të zhvendosur të pastrehët nga luftimet.

Të dërguarit nga Armenia dhe Azerbajxhani do të takohen të martën në Bruksel për bisedimet e mbështetura nga Bashkimi Evropian.

Kjo do të jetë hera e parë që do të zhvillohen bisedime diplomatike midis dy vendeve që kur Azerbajxhani pushtoi enklavën javën e kaluar.

Të dyja palët do të përfaqësohen nga këshilltarët e tyre të sigurisë kombëtare.

Azerbajxhani ka nisur gjithashtu negociatat me autoritetet etnike-armene të Karabakut për të ardhmen e rajonit./ CNA

Lajmet e fundit nga