LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pushtimi i Nagorno-Karabakut/ Mijëra refugjatë po largohen, po bëhet spastrim etnik

26 Shtator 2023, 07:50, Kosova & Bota CNA
Pushtimi i Nagorno-Karabakut/ Mijëra refugjatë po largohen, po
Foto ilustruese

Refugjatët armenë etnikë po largohen nga Nagorno-Karabaku pas pushtimit të rajonit nga Azerbajxhani javën e kaluar.

Më shumë se 6,500 njerëz deri më tani kanë kaluar në Armeni nga enklava, e cila është shtëpia e një shumice prej rreth 120,000 armenësh etnikë.

Ata u larguan pasi qeveria në Jerevan njoftoi planet për të zhvendosur të pastrehët nga luftimet.

Kryeministri i Armenisë ka paralajmëruar se spastrimi etnik është në proces në rajon.

"Kjo po ndodh pikërisht tani, dhe ky është një fakt shumë për të ardhur keq, sepse ne po përpiqeshim të nxisnim komunitetin ndërkombëtar për këtë," u tha Nikol Pashinyan gazetarëve.

Nga ana tjetër Azerbajxhani ka deklaruar se dëshiron të riintegrojë armenët etnikë si qytetarë të barabartë.

Të dërguarit nga Armenia dhe Azerbajxhani do të takohen për bisedimet e mbështetura nga BE në Bruksel të marten. Këto janë bisedimet e para që nga pushtimi i Nagorno-Karabakut. Zëdhënësi i departamentit të shtetit të SHBA, Mattheë Miller u kërkoi të dy palëve të arrijnë një marrëveshje të qëndrueshme paqeje.

Në qytetin kryesor të Karabakut, Stepanakert,  pati një shpërthim në një pikë karburanti nga ku kanë mbetur të lënduar rëndë më shumë se 200 njerëz./ CNA

Lajmet e fundit nga