LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video që thyen zemrat: Ajo poshtëroi paturpësisht një fëmijë, i fshehën pamjet për një vit 

25 Shtator 2023, 14:44, Kosova & Bota CNA

Video që thyen zemrat: Ajo poshtëroi paturpësisht një

Videoja e postuar nga diplomati Mohamed Safa në rrjetet sociale u bë menjëherë virale dhe në të shihet qartë se si një grua nga Irlanda, në një garë gjimnastike ku merrnin pjesë vajza, e lë një të tillë pa medalje. Arsyeja: ngjyra e lëkurës së vajzës.

Diplomati Mohamed Safa publikoi një video nga një garë gjimnastike për vajza që u mbajt një vit më parë në Irlandë, ku shihet qartë se një grua e caktuar që jepte medalje e lë qëllimisht njërën nga vajzat pa medalje. 

Gruaja u vuri medalje të gjithëve në qafë, por kur erdhi tek një vajzë, ngjyra e lëkurës të së cilës ishte e zezë, ajo e kapërceu. Në fund të videos shihet se si vajza pret gjatë gjithë kohës për të marrë medaljen.

Ky gjest i turpshëm, racist nuk kaloi pa u vënë re, ndër reagimet e shumta ishte edhe ai i Simone Biles, një prej gjimnasteve më të mira të të gjitha kohërave. 

"Kur filloi të qarkullonte kjo video, prindërit e saj më kontaktuan. M'u thye zemra kur e pashë, ndaj i dërgova një klip të vogël. Nuk ka vend për racizëm në asnjë sport apo në përgjithësi", – ka shkruar Biles./ CNA

 

Lajmet e fundit nga