LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Terroristët e Kurtit po na vrasin", raportimet e mediave serbe për ngjarjen në Kosovë

25 Shtator 2023, 13:22, Kosova & Bota CNA

“Terroristët e Kurtit po na vrasin", raportimet e mediave serbe

Ngjarja e Kosovës e ndodhur një ditë më parë në fshatin Banjskë, ku u vra efektivi i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, është raportuar jo vetëm në mediat ndërkombëtare, por edhe ato serbe. 

Nga disa prej mediave serbe, Policia e Kosovës konsiderohet terroriste, ndërsa kryeministri Albin Kurti, fajtor për vrasjet në veri. Deklarata këto të cilat janë bazuar edhe në reagimet apo konferencat e presidentit Aleksandër Vuçiç dhe zyrtarëve të tjerë të lartë. 

“Terroristët e Kurtit vrasin serbët”, ka shkruar media serbe “Alo”, ndërsa media tjetër “Informer” ka shkruar “Gjaku është në duart e Kurtit”.

Nga ana tjetër, edhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka bërë fajtor Kurtin për ngjarjet dhe tensionet Kosovë-Serbi. Madje ai është shprehur se Albin Kurti po kryen spastrim etnik në Kosovë me mbështetjen e ndërkombëtarëve. 

“Terroristët e Kurtit po na vrasin", raportimet e mediave serbe

“Terroristët e Kurtit po na vrasin", raportimet e mediave serbe

 

 

Lajmet e fundit nga