LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-ministri gjerman, “shuplakë” Vuçiçit/ “Të vrasësh njerëz është krim i tmerrshëm”

25 Shtator 2023, 10:12, Kosova & Bota CNA

Ish-ministri gjerman, “shuplakë” Vuçiçit/

Ish-ministri gjerman për Evropën, Michael Roth, i është kundërpërgjigjur me tone të ashpra Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pasi ky i fundit e përmendi në konferencën për shtyp teksa komentonte sulmet në Kosovë.

Roth i drejtohet Vuçiçit duke i thënë se të vrasësh njerëz është një krim i tmerrshëm. Sipas Roth kosovarët dhe serbët meritojnë të jetojnë në paqe, siguri, dinjitet.

 “I dashur president Vuçiç! Të vrasësh njerëz është krim i tmerrshëm. S’ka rëndësi për mua se prej nga vijnë viktimat dhe kryerësit e veprës. S’më interesojnë nacionalitetet dhe etnitë fare. Së bashku kosovarët dhe serbët meritojnë të jetojnë në paqe, siguri, dinjitet dhe kufij të sigurt”, ka shkruar Roth në përgjigjen e tij ndaj presidentit serb.

Kujtojmë se gjatë konferencës Vuçiç komentoi deklaratën e deputetit gjerman, i cili tha se bandat serbe me mbështetje direkte nga Beogradi ka shumë gjasë që të jenë përgjegjëse përsëri për vrasjen e policit kosovar.

“Keni mundur të dëgjoni sot se gjithçka erdhi nga Beogradi, se Serbia e bëri gjithë këtë dhe kjo flet mjaft çfarë qëllime kanë nga Roth (deputeti gjerman) deri te Fhelinger që bëri thirrje për bombardim të Beogradit”, u shpreh ai./ CNA

Lajmet e fundit nga