LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Hetimi i OKB-së/ Rusia torturoi disa viktima ukrainase për vdekje

25 Shtator 2023, 15:33, Kosova & Bota CNA

Hetimi i OKB-së/ Rusia torturoi disa viktima ukrainase për vdekje

Okupatorët rusë torturuan aq brutalisht ukrainasit saqë disa nga viktimat e tyre vdiqën dhe i detyruan familjet të dëgjonin ndërsa dhunonin gratë, thanë të hënën anëtarët e një organi hetimor të mandatuar nga OKB, në gjetjet e tyre të fundit nga fusha, raporton Reuters.

Erik Mose, kryetar i Komisionit Hetimor për Ukrainën, i tha Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë, ekipi i tij kishte "mbledhur prova të mëtejshme që tregojnë se përdorimi i torturës nga forcat e armatosura ruse në zonat nën kontrollin e tyre ka qenë i përhapur dhe sistematik".

“Në disa raste, tortura është bërë me një brutalitet të tillë saqë ka shkaktuar vdekjen e viktimës”, tha ai.

"Ushtarët rusë përdhunuan dhe kryen dhunë seksuale ndaj grave të moshave nga 19 deri në 83 vjeç" në pjesët e pushtuara të provincës Kherson, tha ai.

Shpesh, familjet mbaheshin fqinjë dhe detyroheshin të dëgjonin shkeljet, shtoi ai.

Rusia mohon kryerjen e mizorive ose shënjestrimin e civilëve në Ukrainë. Møse tha se përpjekjet e komisioneve për të komunikuar me Rusinë kishin mbetur pa përgjigje. Moskës iu dha një mundësi për t'iu përgjigjur akuzave në seancën dëgjimore të këshillit, por asnjë përfaqësues rus nuk mori pjesë. Ministria ruse e mbrojtjes nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

I pyetur në një konferencë të mëvonshme për shtyp në lidhje me numrin e rasteve të torturave që rezultuan me vdekje, anëtari i komisionit Pablo de Greiff tha se ishte e pamundur të dihej për shkak të aksesit të kufizuar, por se ishte një "numër mjaft i madh dhe...vjen nga shumë të ndryshme rajone në të gjithë vendin, afër dhe larg vijave të betejës”.

Në gusht dhe shtator, komisioni i Møse vizitoi pjesë të Ukrainës që më parë mbaheshin nga forcat ruse si në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia. Ai zbuloi se tortura ishte kryer kryesisht në qendrat e paraburgimit të operuara nga autoritetet ruse dhe kryesisht kundër njerëzve të akuzuar si informatorë ukrainas./ CNA

Lajmet e fundit nga