LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Provokon Lista Serbe, shpall 3 ditë zie kombëtare për agresorët e vrarë në Banjskë

26 Shtator 2023, 10:12, Kosova & Bota CNA

Provokon Lista Serbe, shpall 3 ditë zie kombëtare për

Të hënën, Lista Serbe përmes një njoftimi ka bërë të ditur se ka shpallur tre ditë zie në komunat e Kosovës të banuara me popullatë shumicë serbe, për shkak të vrasjes së tre agresorëve, të cilët të dielën në mëngjes sulmuan me armë zjarri Policinë e Kosovës.

“Datat 26, 27 dhe 28 shtator shpallen ditë zie në komunat me shumicë serbe për shkak të vdekjes së qytetarëve tonë në ngjarjen tragjike në Bajnskë”, thuhet mes tjerash në këtë njoftim.

Ngjarja në Basnjkë

Në orët e para të 24 shtatorit, dy kamionë pa targa ishin vendosur në urën në hyrje të fshatit Banjskë, duke e bllokuar lëvizjen. Njësitë policore, ku ishte edhe Afrim Bunjaku. Ky i fundit u qëlluan me armë zjarri nga agresorët dhe mbeti i vrarë. 

Incidenti ku u vra ai, shënoi fillimin e një përleshjeje të armatosur mes Policisë së Kosovës dhe një grupi të armatosur në Zveçan.

Pas vrasjes së Afrim Bunjakut, sipas Policisë, rreth 30 sulmues të armatosur ishin vendosur në manastirin e fshatit Banjskë të komunës së Zveçanit dhe përreth tij. Nga shkëmbimet e zjarrit u vranë edhe 4 sulmues dhe u lënduan edhe tre pjesëtarë të tjerë të Policisë së Kosovës.Lajmet e fundit nga