LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 spiun bullgarë para drejtësisë angleze/ Dyshohet se i shërbenin Moskës

26 Shtator 2023, 13:34, Kosova & Bota CNA
5 spiun bullgarë para drejtësisë angleze/ Dyshohet se i
Pesë të dyshuaritShtetasit bullgarë Orlin Roussev, Bizer Dzhambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stoyanov dhe Vanya Gaberova

Pesë persona të akuzuar si pjesë e një rrjeti spiunazhi rus që vepron në Britaninë e Madhe kanë dalë sot para gjykatës së Londrës, raporton "BBC".

Shtetasit bullgarë Orlin Roussev, Bizer Dzhambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stoyanov dhe Vanya Gaberova dyshohet kanë mbledhur informacione të dobishme për një armik.

Dyshohet se 5 të arrestuarit kanë mbledhur informacione për armikun në periudhën midis gushtit 2020 dhe shkurtit 2023.

Gjatë seancës në gjykatë 5 të arrestuarit heshtën përveç konfirmimit të emrave dhe datës së lindjes.

Pretendohet se komploti përfshinte të pandehurit që kryenin mbikëqyrje ndaj njerëzve dhe vendeve të shënjestruara nga Rusia./ CNA

Lajmet e fundit nga